To żaden wyczyn - ankieta, kropla krwi z palca i jedno wkłucie. A dla kogoś - to życie.
Mobilny punkt poboru krwi stoi przy pl. Wolności bardzo często. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Czas wakacji zwykle dramatycznie podnosi statystyki wypadków drogowych i innych zdarzeń losowych, zaś sezon urlopowy sprawia, że mniej donatorów pojawia się w stacjach krwiodawstwa.
Stąd niedobory krwi w szpitalach, które powodują nie tylko zakłócenia w planowych zabiegach czy leczeniu wymagającym transfuzji, np. przy nowotworach, ale czasem wręcz powodują dramatyczne sytuacje przy ratowaniu życia pacjentów. I totalną bezradność rodzin, patrzących na cierpienie najbliższych.
A wystarczy podejść do stacji krwiodawstwa, wypełnić ankietę, przejść podstawowe badanie i jeśli wynik jest odpowiedni, przetrwać mężnie wkłucie igły. Potem wrócić do zwykłych spraw.
Dodatkową korzyścią jest to, że w razie niepokojącego wyniku badań oddanej krwi otrzyma się zwrotną informację, uświadamiającą o konieczności leczenia.
Ile znaczy ten prosty gest, chwila poświęcona na oddanie krwi - przeczytaj w komentarzu Agaty Puścikowskiej Morze krwi.
Bp Andrzej Czaja, w odpowiedzi na prośbę regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa, ponawia apel do wiernych całej diecezji o przekazywanie daru krwi.
"Dar ten - w kontekście przeżywanego Roku Miłosierdzia - może stać się szczególnym aktem miłości i troski wobec ludzi będących w potrzebie, znajdujących się często na granicy życia i śmierci. W opinii lekarzy krwiodawstwo jest całkowicie bezpieczne i nie naraża zdrowia dawcy, ratując często życie biorcy. Tym bardziej zechciejmy je uczynić konkretną odpowiedzią na wezwanie Jezusa: Bądźcie miłosierni, jak miłosierny jest wasz Ojciec" - wzywa opolski ordynariusz.
Aby oddać krew, trzeba być zdrowym, pełnoletnim, mieć nie więcej niż 65 lat, ważyć minimum 50 kg i przyjść do punktu poboru z dokumentem tożsamości (nie na czczo, lepiej po lekkim posiłku). Jednorazowo oddaje się 450 ml krwi.
Listę punktów, gdzie można oddać krew, zamieszczamy w załączniku. W regionie organizowane są też wyjazdowe akcje poboru krwi, można ją oddać również w specjalnym krwiobusie np. stacjonującym w Opolu przy pomniku Bojowników o Wolność Śląska Opolskiego lub podczas różnych imprez plenerowych.
(pdf) |