Nowy numer 25/2018 Archiwum

Portret sługi ołtarza

Na Twej górze świętej... – czyli gdzie? Oczywiście na świątynnym wzgórzu w Jerozolimie. Kto zatem może stanąć w domu Boga?

Święte księgi zawierały zasady, a Tradycja dopowiadała resztę. Śpiewany dziś psalm pomija reguły rytualne, a koncentruje się na moralnym wizerunku człowieka, który godzien jest nie tylko do świątyni wejść, ale na świątynnej górze wręcz zamieszkać. Oczywiste jest, że w pieśni liczącej kilka strof nie można zamknąć całego moralnego czy moralno-rytualnego traktatu. Jest to zaledwie szkic, ale przecie wskazuje na cechy, które uważano za istotne. Są to: nienaganne postępowanie, sprawiedliwe działanie, prawda – nie tylko na ustach, ale najpierw w sercu. Także odcięcie się od ludzi złych, szacunek dla bogobojnych, dotrzymywanie przysięgi. To pozytywne cechy. Ale są wypunktowane też cechy negatywne, które powinny być dalekie człowiekowi zbliżającemu się do Boga. Owe dyskwalifikujące znamiona to: krzywdzące bliźniego postępowanie, ubliżanie sąsiadom, lichwiarstwo, przekupstwo. Ani słowa o oczekiwanej pobożności. Zauważyć trzeba, że po wiekach w tym właśnie kierunku pójdzie Jezusowa Ewangelia. A my dalej rozliczamy się z opuszczonych paciorków.

Ps 15(14) – tekst na s. 15 [16. niedziela zwykła roku C]

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma