Stradunia zyskała w tym roku miano Najpiękniejszej Wsi Opolskiej, głównie dzięki bioróżnorodności.
Parkowe nasadzenia uzupełniają naturalną roślinność. A budki dla ptaków dają dzieciom bawiącym się na pobliskim placu możliwość obserwacji przyrody Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Tegoroczną edycję konkursu podsumowano podczas Dożynek Wojewódzkich w Ujeździe. To już jego 19. edycja.
W „Odnowie wsi” Stradunia (gmina Walce) uczestniczy od początku. Cztery lata temu zdobyła III miejsce, tym razem została jego laureatką i otrzymała nagrodę - 20 tys. zł.
W uzasadnieniu doceniono, że biorąc udział w różnych konkursach, zdobywała pieniądze z różnych źródeł, by realizować ciekawe i nietypowe projekty. Łączyły one funkcjonalność z poszanowaniem przyrody.
- Po kolei powstawały miejsca na organizację imprez, plac zabaw dzięki firmie Nivea, tablice i taras widokowy wraz ze ścieżkami rowerowymi prowadzącymi przez miejsca cenne przyrodniczo, nieużytki przy drodze zamieniono na piękne skwerki, a teren za kościołem, z grotą lurdzką (przy tzw. Rybie) w miejsce, gdzie świętuje się dożynki, gdzie są ławki dla wiernych - wymienia sołtys Roman Hytrek. - W olszowym lasku przyroda rządzi się sama - wystarczy trochę zadbać o jej wyeksponowanie i nie przeszkadzać - mówi sołtys Straduni Roman Hytrek Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość
Podkreśla, że do dbałości o posesje zachęcać nie trzeba było, każdy sam pilnuje porządku w obejściu, a wspólne działania sprawiają, że mieszkańcy chętnie korzystają z tych miejsc.
Drugie miejsce (i 15 tys. zł) zdobyło Pogórze w gminie Biała, a trzecią lokatę (i 10 tys. zł) - Ligota Prószkowska w gminie Prószków. Jury przyznało też wyróżnienie (oraz 2 tys. zł) wsi Olszowa w gminie Ujazd.
W drugiej kategorii konkursu - „Najlepszy projekt odnowy wsi” - pierwszego miejsca nie przyznano. Dwa równorzędne drugie (i po 8 tys. zł nagrody) otrzymały Nowe Budkowice (gmina Murów) oraz Jakubowice (gmina Branice), a trzecie (plus 6 tys. zł) - Łącznik (gmina Biała).