Od Feldbluzy do Battledressu

Konkurs: Polacy z Wehrmachtu w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach ogłasza konkurs o przedwojennych mieszkańcach Śląska, którzy najpierw zostali wcieleni do Wehrmachtu, potem dezerterowali i przechodzili na stronę aliantów.

- W wyniku przegranej wojny obronnej we wrześniu 1939 r., część ziem Rzeczypospolitej, razem z ówczesnym województwem śląskim, zostało włączonych w granice III Rzeszy. Zamieszkujący je Polacy, niejednokrotnie synowie powstańców śląskich, zostali zmuszeni do służby wojskowej we wrogim mundurze. Obowiązkowemu poborowi do Wehrmachtu poddani zostali również Polacy - obywatele Rzeszy, zamieszkujący wówczas tzw. Śląsk Opolski, który przed wojną leżał w granicach Niemiec. Często byli to członkowie Związku Polaków w Niemczech i innych organizacji polonijnych. Wielu z nich, mimo grożących im oraz ich rodzinom konsekwencji, przy pierwszej nadążającej się okazji dezerterowało i przechodziło na stronę aliantów, wstępując do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Pod koniec wojny to głównie oni, dezerterzy z Wermachtu, zasilali szeregi armii gen. Władysława Andersa i dywizji gen. Stanisława Maczka, walcząc o wolność Polski i Europy – informują organizatorzy konkursu.

Konkurs organizowany jest w związku z przypadająca w 2017 r. 70. rocznicą rozwiązania Polskich Siły Zbrojnych na Zachodzie i jest okazją do przypomnienia postaci tych żołnierzy, ich skomplikowanych losów, ryzyka i odwagi, jakimi musieli się wykazać podejmując decyzję o porzuceniu niemieckiego munduru i przejściu do polskiego wojska.  

Konkurs odbywać się będzie w dwóch grupach wiekowych. Uczestnicy będą mieli za zadanie przedstawić sylwetkę wybranego żołnierza: uczniowie gimnazjów - portfolio żołnierza, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych - pracę pisemną przedstawiającą historię i szlak bojowy. Dla zwycięzców przewidziano nagrody rzeczowe. Najbardziej interesujące prace zostaną wydane w pokonkursowym wydawnictwie (warunkiem jest udział odpowiedniej liczby uczestników oraz wartościowość prac).

Termin nadsyłania prac  20 stycznia 2017 r.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty w lutym 2017 r.

W sprawach konkursu należy kontaktować się z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.  Kontakt: Zbigniew Gołasz, tel. (32) 207 03 10, email:  zbigniew.golasz@ipn.gov.pl

« 1 »
DO POBRANIA: |