Prawie 50 uczestników zaprezentowało się w XIX Przeglądzie Pieśni Religijnej Azoty "Spotkałem Pana".
Niektóre zespoły były bardzo liczne... Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Tradycyjnie odbył się on w hotelu "Solidaris" w Kędzierzynie-Koźlu (Azoty) – dawnym Hotelu Centralnym. Uczestnicy przyjechali z całej diecezji, nie tylko z Kędzierzyna-Koźla i okolicznych wiosek, ale także z odleglejszych miejscowości: Opola, Dębskiej Kuźni, a nawet Gliwic.
Poziom konkursu był bardzo zróżnicowany, na scenę wychodzili debiutanci - amatorzy i osoby mające już spore doświadczenie wokalne.
– Śpiewam od dawna, nie tylko muzykę religijną, występuję w różnych konkursach, ale preferuję spokojną muzykę, ballady. Tym razem wykonałam piosenkę pt. „Listy do Boga”. To niełatwy utwór, wybrałam go, bo najbardziej zapadł mi w serce i w ucho, ale też ze względu na słowa i głębię – mówi jedna z solistek, Emilia Waliczek z Domecka, która na tym festiwali gościła już po raz trzeci. Przyznaje, że miejsce, które uzyska, nie ma dla niej aż takiego znaczenia, bo nie jest to jej debiut, ale cieszy ją sam udział i atmosfera. Trema jej nie dokucza, zresztą ma silne wsparcie rodziców.
Dla jury jednym z głównych kryterium były nie tylko umiejętności muzyczne, ale też zaangażowanie i serce włożone w śpiew.
– Wśród uczestników były osoby wyróżniające się talentem, a jednej z dziewczynek przyznaliśmy zgodnie specjalną nagrodę za spontaniczne przeżywanie muzyki, które świetnie harmonizowało ze śpiewanym utworem – opowiada ks. Sebastian Szajna, jeden z jurorów.
Prócz niego młodych artystów oceniała Anna Humeniuk, psycholog i wokalistka, związana m.in. z zespołem „Piąty Wyraz”, dr Izabela Migocz, solistka sopranowa, pedagog śpiewu i dyrektor kozielskiej MBP, oraz Rafał Pulkowski, producent muzyczny i raper.
Dla jury było to miłe, choć niełatwe zadanie Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Ostatecznie w kategorii dzieci do III klasy szkoły podstawowej pierwsze miejsce zajęła Zofia Mączyńska. To właśnie ona zdobyła serca jury i nagrodę specjalną, którą jest nagranie singla w Studiu-2K (ufundował ją Rafał Pulkowski, właściciel studia muzycznego). Taką szansę otrzymała też laureatka II miejsca w kolejnej kategorii – Zuzanna Urbanik.
Wśród solistów z klas 4-6 szkoły podstawowej wygrała Agata Długosz, a w kategorii od gimnazjum wzwyż – Robert Klimek. Z zespołów najlepszy okazał się chór Canticum Novum. Nagrodę publiczności, ufundowaną przez Norberta Krawczyka, właściciela sklepu muzycznego „Music Brass” z Kędzierzyna-Koźla, otrzymał zespół ze szkoły podstawowej nr 20 w Kędzierzynie-Koźlu.
– Festiwal zapoczątkował ks. Janusz Dworzak, kolejni proboszczowie parafii św. Floriana w Kędzierzynie-Koźlu kontynuowali to dzieło. Rok temu wystąpiło kilkanaście zespołów bądź solistów, tym razem było 49 uczestników, a że niektóre zespoły były liczne, więc na scenie pojawiło się w sumie ponad 200 osób. Cieszę się, że tak bardzo nam się to rozrosło. Na szczęście bardzo wspiera nas urząd miasta, starostwo powiatowe i hotel "Solidaris", a przede wszystkim jest grupa osób, które pomagają przy organizacji tej imprezy – przyznaje ks. Piotr Adamów, współorganizator.
Podsumowaniem festiwalu był koncert uwielbienia, który poprowadził zespół Piąty Wyraz z Raciborza.