Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Ewolucja czy rewolucja?

Czy adhortacja papieża Franciszka zrywa z Tradycją Kościoła katolickiego?

Nad wzbudzającą dyskusje w całym świecie posynodalną adhortacją papieża Franciszka „Amoris laetitia” 24 listopada w Opolu dyskutowali teologowie z kilku europejskich ośrodków naukowych. – Uważam, że mamy do czynienia z ewolucją, a nie z rewolucją, bo na pewno jest w adhortacji nawiązanie do nauczania poprzednich papieży i teologii św. Tomasza z Akwinu – zwłaszcza jeśli chodzi o zasadę duszpasterskiego rozeznania. Nie jest ta zasada niczym nowym, aczkolwiek jest stosowana w odniesieniu do nowej kwestii i z daleko idącymi konsekwencjami – powiedział „Gościowi Opolskiemu” ks. prof. Konrad Glombik, kierownik Katedry Teologii Moralnej i Duchowości WT UO, organizator konferencji. Daleko idące konsekwencje to przede wszystkim pytanie: czy można dopuścić do Komunii świętej osoby rozwiedzione, żyjące w powtórnych związkach?

Prof. Eberhard Schockenhoff z Uniwersytetu we Fryburgu Bryzgowijskim za kluczowy punkt adhortacji uznał jej nr 301: nie powinno się twierdzić, że wszyscy, którzy żyją w „nieregularnych sytuacjach”, znajdują się w stanie grzechu ciężkiego i utracili łaskę uświęcającą. Są sytuacje, w których nie zawsze mamy do czynienia z poważną winą subiektywną. Nawet jeśli mamy do czynienia z obiektywnym złem, nie zawsze mamy do czynienia ze złem subiektywnym. Chodzi o większe zwrócenie uwagi na okoliczności działania człowieka (cyt. za streszczeniem dokonanym w czasie konferencji przez ks. K. Glombika). Duszpasterskie rozeznanie to właśnie rozróżnienie okoliczności zdarzeń, wewnętrznych motywacji, aktualnej sytuacji życiowej i duchowej poszczególnych osób.

Na pytanie przedstawicielki wspólnoty „Sychar”, czy to oznacza, że przysięga małżeńska nie obowiązuje tak samo tych małżonków, którzy odeszli do nowych partnerów, jak i tych, którzy zostali wierni przyrzeczeniu małżeńskiemu, prof. Schockenhoff odpowiadał, że w rozeznawaniu chodzi o realizowanie dobra, które jest aktualnie możliwe do osiągnięcia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma