Parafie i domy zakonne w diecezji opolskiej mają 91 nowych szafarzy.
– Możemy wszyscy sobie tutaj życzyć, by nasza posługa przynosiła światu Jezusa. By dzisiejszy świat uwierzył, że Jezus żyje, i że może narodzić się w sercach wszystkich ludzi – w imieniu nowych szafarzy mówiła s. Dolores Zok.
W 2. niedzielę Adwentu w katedrze opolskiej bp Paweł Stobrawa udzielił posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej 91 osobom: 10 siostrom zakonnym i 81 mężczyznom. Będą zanosić Komunię św. chorym, a także pomagać w jej rozdzielaniu podczas Mszy św.
– Zostajecie posłani do zaszczytnej posługi zanoszenia Chrystusa chorym, starszym i tym cierpiącym, którzy nie mogą w niedziele i święta uczestniczyć w Mszy św. Będziecie nie tylko, jak św. Jan Chrzciciel, wskazującymi na Bożego Baranka, ale zaniesiecie wprost samego Jezusa pod postacią chleba ludziom dotkniętym krzyżem cierpienia, by mogli przeżyć radość dnia Pańskiego i by Chrystusowy pokój zagościł w ich sercach – w homilii podkreślał bp Paweł Stobrawa.
W imieniu swoim i biskupa ordynariusza podziękował nowym szafarzom za gotowość podjęcia posługi. – Bóg zapłać za wasz dar czasu w posłudze chorym. Dziękuję waszym duszpasterzom, wspólnotom parafialnym i zakonnym, które wam zaufały i zaproponowały tę piękną i ważną posługę – mówił bp Stobrawa. – Jesteście posłani przez Kościół z orędziem miłości i miłosierdzia, z chlebem, który daje życie wieczne. Niech Eucharystia będzie waszym częstym pokarmem, abyście życiem i posługą – jak Jan Chrzciciel – wskazywali na Jezusa – podkreślał.
Modlitwa wiernych Anna Kwaśnicka /Foto Gość
Wśród nowych szafarzy sześciu będzie posługiwać w parafii św. Bartłomieja w Głogówku. – W naszej parafii księża na początku miesiąca odwiedzają aż 70 chorych. Posługa szafarzy jest potrzebna, by do tych chorych zanosić Komunię św. w niedziele i święta. Mamy 14 szafarzy, ale miałem nadzieję, że będzie ich 30. Nie wszyscy, których poprosiłem, zgodzili się. Niektórzy poprosili o dłuższy czas do namysłu – mówi ks. Ryszard Kinder, proboszcz w Głogówku. Jak wybierał kandydatów? – Zwróciłem się do tych, którzy są w Parafialnej Radzie Duszpasterskiej i w Bractwie św. Józefa. Są to osoby, które mają formację, angażują się w życie parafii. Ogłosiłem także, że można zgłaszać kandydatów – opowiada ks. Kinder.
Nad przygotowaniem kandydatów czuwali: bp Rudolf Pierskała, ks. Helmut Sobeczko, ks. Erwin Mateja i ks. Mateusz Potoczny.
– Kandydaci ukończyli miesięczny kurs. Spotkania odbywały się w soboty, a zakończyły pisemnym i ustnym egzaminem – podkreśla ks. infułat Helmut Sobeczko. Wyjaśnia, że kandydaci pogłębiali wiedzę o liturgii, Eucharystii, a także uczyli się sposobu rozdawania Komunii św. – W diecezji mamy około 1700 nadzwyczajnych szafarzy. To mężczyźni, którzy są wzorowymi mężami i ojcami oraz angażują się w życie parafialne. To najlepsi z najlepszych – mówi ks. Sobeczko. W diecezji opolskiej nadzwyczajni szafarze posługują już od 25 lat, a uroczystość ustanowienia nowych szafarzy odbyła się po raz 26. Szafarzami mogą być również siostry zakonne.
Nowi szafarze otrzymali upoważnienie na rok. Za rok, w uroczystość Chrystusa Króla, która jest świętem patronalnym szafarzy, będą mogli otrzymać przedłużenie posługi na kolejne 3 lata.