Nowy numer 11/2024 Archiwum

Czy opanowało nas „pogaństwo obojętności”?

Bp Andrzej Czaja: - Głos papieża w niektórych środowiskach jest wręcz niemile widziany. Konferencja nt. „Swój i obcy” w Kamieniu Śląskim.

Prof. Wojciech Świątkiewicz, socjolog z UŚ, zauważał natomiast, że podział na „swój” i „obcy” czy raczej „nie-swój” jest czymś społecznie naturalnym i funkcjonującym na wielu poziomach - od wspólnoty rodzinnej, przez regionalną, narodową i kościelną. Jak sobie z tym poradzić, by obcość nie stała się wrogością? Prof. Świątkiewicz dał kilka wskazówek. Po pierwsze - trzeba otworzyć się na wiedzę o „obcym”, poznać go jak najlepiej. Socjolog z UŚ podkreślał też znaczenie osobistego spotkania, tworzenie kultury dialogu i empatii. Za najważniejszą płaszczyznę przełamywania bariery „swój-obcy” uznał współpracę w dążeniu do wspólnych celów.

- Co wszystkie wyżej wspomniane pomysły i projekty niszczy? Bardzo podoba mi się wprowadzone przez papieża Franciszka pojęcie „pogaństwa obojętności”. Podziały na „swoich” i „obcych” są naturalnymi podziałami społecznymi, ale nie możemy wobec nich pozostać obojętni - puentował prof. Wojciech Świątkiewicz.

Konferencję zorganizowała międzynarodowa ekumeniczna grupa robocza “Pojednanie” oraz Instytut Ekumenizmu i Badań nad Integracją Wydziału Teologicznego UO.

Więcej na ten temat w "Gościu Opolskim" nr 51 na 18 grudnia 2016.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy