Opole przygotowuje się do proklamacji dwóch aktów: zawierzenia miasta Maryi i wywyższenia Jezusa.
Akt zawierzenia Maryi miasta Opola i jego mieszkańców zostanie dokonany 24 czerwca i - jak poinformował biskup Andrzej Czaja na konferencji prasowej w opolskiej kurii - będzie wpisany w diecezjalny obchód odpustu ku czci Matki Bożej Opolskiej. Natomiast akt wywyższenia Jezusa w mieście Opolu zostanie proklamowany 14 września i wpisany w obchód uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego.
- Do proklamacji tych aktów musimy się solidnie przygotować. Chodzi o duchowe przygotowania, dlatego podejmujemy peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Opolskiej po parafiach dwóch opolskich dekanatów - wyjaśniał bp Czaja.
Peregrynacja pod hasłem „Z Maryją do Jezusa” rozpocznie się w parafii bł. Czesława w Opolu już w najbliższą sobotę. Kopia obrazu, która nawiedzi opolskie parafie, zostanie poświęcona w katedrze podczas Mszy św. w czwartek 2 lutego o 18.30.
- Kopię obrazu wykonał artysta malarz Robert Goździk z Krakowa. Została ona ufundowana przez parafię katedralną jako dar dla diecezji i jest technicznie przygotowana do przenoszenia - mówił ks. Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej.
Peregrynacja w każdej z 17 parafii, a także w kościele oo. franciszkanów będzie trwała tydzień: od soboty do soboty. Parafie będą odbierały obraz w sobotę w godzinach popołudniowych z katedry, i w kolejną sobotę do katedry będą go oddawać.
- W każdej z parafii peregrynacja rozpocznie się uroczystą Mszą św. w intencji miasta, której przewodniczyć będzie jeden z księży biskupów - poinformował ks. Rudolf Świerc, dziekan dekanatu Opole.
Wyjaśniał, że w czasie peregrynacji ważna będzie adoracja Najświętszego Sakramentu, dzień pokutny, codzienna modlitwa Anioł Pański w południe, a wieczorem Apel Jasnogórski.
W wielu parafiach planowane są w tym czasie rekolekcje ewangelizacyjne, czytanie Pisma Świętego na głos przez parafian, czy też katechezy historyczno-modlitewne dla uczniów szkół z terenu parafii.
W pierwszym etapie peregrynacja potrwa do 24 czerwca. W późniejszym czasie planowane jest, by włączyły się w nią także parafie z innych dekanatów.
Podczas konferencji prasowej, która 31 stycznia odbyła się w opolskiej kurii, biskup Andrzej Czaja przedstawił zaangażowanie Kościoła opolskiego w obchody 800-lecia miasta Opola. Podkreślił, że u podstaw włączenia się w te wydarzenia jest kilka racji.
- Pierwszą z nich jest sam herb miasta, którego wymowa jest jednoznaczna. Przedstawia on pół orła piastowskiego i pół krzyża Pańskiego. W ten sposób herb wskazuje na chrześcijańskie korzenie. Warto wspomnieć, że jeszcze praw miejskich nie było, a już Opole cieszyło się relikwiami krzyża świętego - podkreślał bp Czaja.
- Połowa krzyża w herbie miasta nie tylko przypomina korzenie chrześcijańskie, ale też w moim przekonaniu upomina się o pielęgnowanie całego chrześcijańskiego dziedzictwa, które rozwijało się w naszym mieście przez wieki - wyjaśniał biskup.
Jako drugą rację zaangażowania wskazał trwający w Kościele w Polsce rok duszpasterski pod hasłem „Idźcie i głoście”, który wymaga podjęcia zadania ewangelizacji i formacji. Biskup podkreślał też konieczność realizowania zobowiązań podjętych w listopadzie ub. roku podczas proklamacji aktu przyjęcia Jezusa na Króla i Pana.
- To są śluby złożone przed Bogiem i wobec Boga . Musimy mieć tego świadomość i musimy te zobowiązania podjąć. A zobowiązaliśmy się do tego, by uznać panowanie Jezusa, by poddać się Jego prawu, Jego woli, Jego władzy, by zawierzyć Mu życie i oddać Mu życie. 800 lat miasta jest dla nas dobrą okazją, by odnowić chrześcijańskie korzenie i podjąć działania zmierzające do rozwoju duchowego dziedzictwa życia chrześcijańskiego - wyjaśniał ordynariusz.
- Czwartą racją jest modlitwa za miasto. Przed nami stoi wiele wyzwań, nie wszystkim jesteśmy w stanie sprostać. Rozwija się z wielkim natężeniem mentalność i styl życia, które nie uwzględniają Ewangelii albo czasem tu i tam są wręcz przeciwne Ewangelii. Jak temu zaradzić? Gdy siły ludzkie za mało mimo wielkiego zaangażowania, to trzeba poprosić Pana Boga o pomoc - mówił.
I wskazywał na konieczność podjęcia regularnej, stałej modlitwy za miasto, jego dobre funkcjonowanie i rozwój, a także o wiarę dla wszystkich jego mieszkańców. Zachęcał też, by każdego dnia w południe odmawiać Anioł Pański w intencji miasta bądź wieczorem Apel Jasnogórski.
- Naszym celem jest doprowadzenie do tego, aby każdego dnia w miesiącu jedna z parafii czy też wspólnota zakonna modliła się za miasto - podkreślił biskup.
Plan wydarzeń: