Nowe szlaki (m.in. Głogówek, Olesno, Wołczyn), te same zasady. 40 km w milczeniu, nocą. Dla Jezusa.
EDK rozpoczyna się, idąc w ciemności. To pomaga skupić się na rozważaniach, ale kilometry pokonane nocą, zmęczenie, wiatr i senność są bardziej dojmujące Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Niemal wszędzie wyjście nastąpi w piątek 7 kwietnia wieczorem, dwa dni przed Niedzielą Palmową. Wyjątkowo Opole, z uwagi na peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Opolskiej, wyruszy 31 marca.
Do wyboru są szlaki takie jak w ubiegłych latach, ale są też i nowe. Już można zapisywać się na stronie www.edk.org.pl (osoby niepełnoletnie mogą iść tylko w obecności opiekuna). Tam też można zapoznać się z trasami.
Korzystając z faktu, że do EDK jest jeszcze kilka tygodni, warto poprawić kondycję. Ćwiczenia, marsze, jazda rowerem czy bieganie pomogą uniknąć kontuzji na trasie i mimo zmęczenia dotrzeć do końca. W drodze przydadzą się latarki, najlepiej czołówki, wygodne buty, zapas jedzenia i picia na całonocny marsz. Dobierając buty trzeba pamiętać, że część trasy może być bardzo błotnista lub piaszczysta. Każdy pieszy poruszając się po drogach publicznych ma obowiązek nosić elementy odblaskowe, więc należy zaopatrzyć się kamizelkę odblaskową i latarkę. Przed wyjściem należy poinformować bliskie osoby o planach wyruszenia na EDK, można zostawić im mapę z trasą, na wypadek gdyby niemożliwy był dalszy marsz i trzeba byłoby prosić ich o przyjazd.
A oto trasy "Drogi przełomu", bo tak nazwano EDK w tym roku.
Z Opola pielgrzymi wyjdą tydzień wcześniej, 31 marca. Start z parafii Przemienienia Pańskiego po Mszy św. o 20.00. Do wyboru jest szlak na Górę Św. Anny (przez Lędziny, Suchy Bór, Kosorowice, Kamień Śl., Sprzęcie, Góra św. Anny – 42 km) albo drugi, prowadzący wokół Opola (przez Lędziny, Niwki, Kotórz Wielki, Kolanowice, Luboszyce, Czarnowąsy, katedrę opolską do miejsca startu – 44 km).
31 marca z Gogolina wyruszy też Nocna Droga Krzyżowa – po Mszy Św. o 20:00 w kościele NSPJ wierni pójdą pielgrzymką (modląc się wspólnie, grupą) na Górę Św. Anny przez Kamień Śl. (ok. 21 km).
Z Kędzierzyna, tak jak rok temu, jest trasa EDK na Górę Św. Anny (tzw. czerwona - z Pogorzelca przez Sławięcice, Ujazd, Zimną Wódkę, Klucz, Czarnocin i Porębę - 42 km) i do Kamienia Śląskiego (żółta, św. Jacka, z Pogorzelca przez Kuźniczki, Łąki Kozielskie, Leśnicę, Górę Św. Anny Oleszkę, Gogolin i Kamionek do Kamienia Śląskiego - 41 km). Chętni mogą dojść na Górę Św. Anny czerwoną trasą i kontynuować żółtą do Kamienia Śl. (to będzie trasa biała, św. Eugeniusza de Mazenod, ok. 65 km), natomiast osoby o słabszej formie pójść częścią trasy: np. dołączyć do szlaku na Górę św. Anny w Azotach (35,8 km) lub Sławięcicach (24 km), albo przejść trasą św Jacka, ale tylko do Góry Św. Anny (to trasa "niebieska", św. Jerzego, licząca ok. 20 km). Nowa jest nitka EDK do sanktuarium Matki Boskiej Pokornej w Rudach ("zielona", przebiegająca przez Brzeźce, Stare Koźle, Bierawę, Lubieszów, Dziergowice, Solarnię. Jest ona jednak krótsza, zamiast typowych 40 km liczy nieco ponad 32 km. Wyjście wszystkich pątników z kościoła św. Eugeniusza de Mazenod (Pogorzelec) po Mszy św. o 19.00.
Aby do celu - krok za krokiem, mimo rosnącego znużenia, skurczów mięśni. Za to na końcu drogi - radość Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Z Gogolina wzorem poprzednich lat prowadzi szlak na Górę Św. Anny (przez Strzebniów, Kamionek, Kamień Śląski, Siedlec, Poznowice, Kalinowice, Kalinów, Dolną, Czarnocin i Porębę) start Mszą św. o 21.00 w kościele NSPJ.
Nowa trasa - św. Józefa - wiedzie z Zawadzkiego do Jemielnicy (Zawadzkie, Staniszcze Wielkie, Osiek, Łaziska, Bokowe, Gąsiorowice, Jemielnica - 41 km). Wyjście od kościoła NSPJ po Mszy św. o godz. 19.00. Zakończenie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jemielnicy, gdzie siedzibę ma Bractwo św. Józefa.
Nowe są też drogi EDK prowadzące dokoła Głogówka i Olesna, można iść też trasą z Wołczyna bądź Namysłowa.
EDK z Głogówka wyruszy z kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła i będzie wiodła przez Mochów, Dzierżysławice, Mionów, Golczowice, Zawada, Kierpień, Nowy Dwór, Kórnica, Agnieszczyn, Nowe Kotkowice, Stare Kotkowice, Głogowiec, Dzierżysławice, Mochów po Boży Grób w Głogówku (41 km). Wyjście po Mszy św. w kościele parafialnym, która zostanie odprawiona o godz. 18:30.
Trasa z Olesna prowadzi przez Łowoszów, Wachów, Wysoką, Grodzisko, Stare Olesno i Wojciechów (37 km).
Mieszkający w okolicach Wołczyna mogą przejść trasą „Cammino di San Francesco” do Namysłowa (Wołczyn, Brynica, Wałda, Zawiść, Lubnów, Fałkowice, Zawada, Zorzów, Wielka Kolonia, Siemysłów, Sułoszów, Łączany, Namysłów - 43 km). Start po Mszy św. o 20.00 w kościele Św. Teresy.
Natomiast z Namysłowa wychodzą trzy nitki: najkrótsza „Zielona” do Wołczyna (Namysłów, Siemysłów, Wielka Kolonia, Zofiówka, Wieloręka, Piekło, Międzybrodzie, Duczów Mały, Wierzbica Górna, Ligota Wołczyńska, Wołczyn - 32 km.); „Miłosierdzia” do Brzegu (Namysłów, Smarchowice Wielkie, Minkowskie, Borucice, Dobrzyń, Błota, Lednica, Szydłowice, Myśliborzyce, Michałowice, Garbów, Brzeg - 46) i najdłuższa „niebieska” do Kluczborka (Namysłów, Kamienna, Rychnów, Strzelce, Włochy, Wierzbica Dolna, Ligota Mała, Wołczyn, Smardy Górne, Smardy Dolne, Kluczbork - 50 km). Rozpoczęcie EDK Mszą św. o godz. 20:00 w kościele p.w. św. Franciszka i św. Piotra z Alkantary.