Nowy numer 42/2019 Archiwum

Kto żyje i wierzy w Jezusa, żyć będzie na wieki

Bp Andrzej Czaja: "Inni założyciele religii pomarli, a Jezus żyje. Czy wierzysz w to?”. List Biskupa Opolskiego na Wielki Tydzień i Wielkanoc 2017.

"Panuje pośród nas coraz więcej powątpiewania i niedowiarstwa w odniesieniu do Chrystusowego zmartwychwstania. Z wypowiedzi ankietowych wynika, że w naszym kraju ponad 30% katolików nie wierzy w to, że Chrystus zmartwychwstał i że my zmartwychwstaniemy. Dlatego, Siostro i Bracie, zapytaj siebie, czy naprawdę wierzysz w to, że Jezus żyje i ma moc przywrócenia nam życia? Jeśli Ci tej wiary brakuje albo czujesz jej słabość, wołaj do Pana, aby Ci tej wiary dodał. Wszyscy w tych dniach prośmy Boga o umocnienie naszej wiary w Chrystusowe zmartwychwstanie, Jego bliskość i obecność pośród nas. Inni założyciele religii pomarli, a Jezus żyje. Czy wierzysz w to?" – pyta w wielkopostnym liście biskup opolski Andrzej Czaja.

List pasterski na Wielki Tydzień i Wielkanoc 2017 będzie czytany w kościołach diecezji opolskiej w najbliższą niedzielę 2 kwietnia. Bp Czaja – inaczej niż w poprzednich latach – zwraca się do wiernych dopiero w V niedzielę Wielkiego Postu i podkreśla, że w ten sposób chce „zmobilizować do takiego zaczerpnięcia z wielkich tajemnic naszej wiary, do takiego przyjęcia i zwiastowania zmartwychwstałego Chrystusa, aby Jego królestwo bardziej wzrastało i rosło w naszych sercach, domach i parafiach”.

Bp Czaja, rozważając przypadającą na V niedzielę Wielkiego Postu ewangelię o cudownym wskrzeszeniu Łazarza, analizuje sytuację siostry Łazarza – Marty. Choć wyznaje ona Jezusowi wiarę w to, że jest Mesjaszem, „nie ma w jej sercu wiary w Jezusa jako Zwycięzcę Śmierci”. "Nasza sytuacja jest wyraźnie inna. (…). Wszyscy znamy radosną nowinę o Jego zmartwychwstaniu" – pisze biskup opolski, po czym zauważa niepokojące zjawisko: słabnie nasza wiara w zmartwychwstanie Chrystusa.

Dlatego biskup gorąco zachęca do pobożnego i zaangażowanego przeżycia Wielkiego Tygodnia oraz Świąt Paschy Jezusa – do spowiedzi, uczestnictwa w liturgii Triduum Paschalnego, adoracji przy Bożym Grobie. Bp Czaja apeluje w liście, by nie zmarnować całego czasu wielkanocnego. "Szczególnie proszę Was o to, by nie skracać Dnia Pańskiego do jednej godziny na Mszę św. Niech każda niedziela wielkanocna będzie poświęcona Zmartwychwstałemu" – pisze biskup opolski, zachęcając do wspólnego posiłku wielkanocnego z lekturą Pisma Świętego, wspólnej modlitwy wieczornej w domach, a także do uczestnictwa w nieszporach wielkanocnych.

Całość listu pasterskiego jest dostępna TUTAJ.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL