- Św. Rita całą sobą spogląda na Ukrzyżowanego - mówił bp Andrzej Czaja do społeczności szkoły katolickiej w Opolu.
Patronką Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK w Opolu została św. Rita. Uroczystość nadania imienia odbyła się w kościele seminaryjno-akademickim w czwartek 25 maja. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Czaja.
Eucharystię koncelebrowali: ks. Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej, ks. Dominik Mamełka, katecheta w katolickiej szkole podstawowej, ks. Werner Skworcz, który był u początku powstawania szkoły, ks. Krystian Muszalik - spowiednik uczniów, ks. Przemysław Seń z Głębinowa, gdzie czczona jest św. Rita, a także ks. Daniel Nowak i ks. Łukasz Knieć - katecheci w katolickim gimnazjum i liceum.
- Kwiat, który z woli Boga zakwitł dla św. Rity pod śniegiem, do dziś niesie nadzieję wbrew nadziei. I tak, wbrew nadziei, mija 13 lat istnienia naszej szkoły. Dzisiaj, po 13 latach św. Rita, zgromadziła nas na swoich imieninach - mówiła Maria Dragon, dyrektor szkół katolickich SPSK w Opolu, witając na uroczystości gości i społeczność szkolną.
U początku uroczystości Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, odczytała uchwałę o nadaniu imienia i przekazała ją na ręce dyrektor Marii Dragon.
Scholę i zespół poprowadziła s. Mariola Anna Kwaśnicka /Foto Gość
- Wielka to radość, że szkoła otrzymała imię św. Rity, że chcecie na wzorcach i wartościach chrześcijańskich budować codzienność szkoły. Jest w moim sercu też nadzieja, że św. Rita będzie za wami orędować, będzie potrzebne łaski wam wypraszać. I druga nadzieja, że nie zakończycie wpatrywania się w św. Ritę na dzisiejszej uroczystości, ale że w codzienności będzie chcieli czerpać ze świetlanego przykładu jej życia - mówił bp Andrzej Czaja.
W homilii biskup opolski przypominał, że jeśli człowiek chce być dobrym, Bożym człowiekiem, to nie może wyrządzać zła swoim bliźnim. - Musimy okazywać dobro bliźnim. To próg wybicia się do wyższych poziomów człowieczeństwa - podkreślał ordynariusz. Tłumaczył, że nauka Pana Jezusa mówi o miłości nieprzyjaciół. - Poprzeczka, którą Pan Jezus nam zawiesza, jest bardzo wysoko. Najczęściej ją strącamy - mówił i zachęcał, by tak jak św. Rita wpatrywać się w krzyż, bo motywacją do wchodzenia na wyższe poziomy człowieczeństwa jest właśnie miłość do ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana.
Uczniowie przynieśli w darze do ołtarza chleb, wodę i wino, a także obraz swojej patronki, księgę intencji z prośbami i podziękowaniami zanoszonymi do Boga za wstawiennictwem św. Rity oraz róże.
Po Komunii św. i uroczystym „Te Deum” bp Czaja pobłogosławił sztandar szkoły oraz obraz św. Rity.
Na rewersie sztandaru w centralnym miejscu umieszczony został wizerunek patronki z miłością wpatrzonej w postać ukrzyżowanego Chrystusa. Rewers jest różowy, bo ten kolor symbolizuje św. Ritę - różę Kościoła.
Podczas uroczystości zaśpiewała schola złożona z uczniów, którą przygotowała i poprowadziła s. Mariola, werbistka. Scholi towarzyszył zespół instrumentalny, również poprowadzony przez s. Mariolę.
Ślubowanie na sztandar Anna Kwaśnicka /Foto Gość
Po Mszy św. w auli seminaryjnej dzieci i młodzież zaprezentowały, nagrodzoną owacjami na stojąco, inscenizację o św. Ricie. Nad przygotowaniami do przedstawienia czuwali Ewelina Pudełko oraz Aneta i Andrzej Skibowie.
W obecności zaproszonych gości, m.in. władz Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, Michała Sieka - opolskiego kuratora oświaty, ks. Jerzego Kostorza - dyrektora Wydziału Katechetycznego opolskiej kurii, oraz poprzednich dyrektorów szkoły, przedstawicieli wydziału oświaty, Sanepidu i członków Rady Rodziców uczniowie szkoły podstawowej złożyli ślubowanie na nowo poświęcony sztandar szkoły.
Był czas na życzenia, podziękowania, a także na piknik z zabawą animowaną przez wodzireja.