Nowy numer 41/2019 Archiwum

Czasy są nieuprzejme

Prof. Małgorzata Marcjanik: Z osobą grzeczną czujemy się bezpiecznie.

Słowa mają magiczną moc. Słowami można człowieka tak bardzo „zdołować”. Jeden ze studentów opowiadał mi, że nauczycielka w klasie maturalnej powiedziała: „Ty na studia? Ty się do łopaty nadajesz!”. On z tą łopatą kilka lat chodził, aż przyszedł do mnie, obcej osoby – mówiła prof. Małgorzata Marcjanik, językoznawca, badacz etykiety językowej i retoryki mediów z Uniwersytetu Warszawskiego, autorka wielu badań i książek na temat uprzejmego i grzecznego języka. – Dzisiaj słowo „uprzejmie” robi zawrotną karierę. To dlatego, że czasy są nieuprzejme – mówiła profesor. W czasie spotkania poruszyła m.in. wątek umiejętności reagowania na krytykę. – Należy umieć sobie z tym radzić. Żeby nie było tak, że jeśli ktoś nas krytykuje, to nam się wali świat. Jeżeli ktoś wypowie własny, nieprzychylny na nasz temat pogląd, to powinniśmy albo za to podziękować, albo powiedzieć „pomyślę o tym”, „fajnie, że mi to mówisz”.

To jest dobra strategia, żeby nie prowadzić do konfliktu. Jeśli ktoś powie nam, że jesteśmy źli, to my od tego nie stajemy się źli. Jeśli ktoś nam powie, że jesteśmy fantastyczni, to od tego nie stajemy się lepsi. To powinno być przekazywane w ramach edukacji szkolnej. Żeby biedne dzieci nie martwiły się tym, że jak pani skrytykowała, to już do niczego się nie nadają – zauważała prof. Marcjanik. Prelegentka podkreślała kilkakrotnie, że grzeczność językowa przynosi społeczne korzyści. – Kiedy obcujemy z osobą grzeczną, elegancką w słowach, mamy przekonanie, że nic nam nie grozi. Że ona nie sprawi nam przykrości, nie skrytykuje nas, nie wywlecze jakiejś naszej wady publicznie. Czujemy się z taką osobą bezpiecznie. Wręcz opłaca się być grzecznym, bo tacy ludzie w biznesie coraz bardziej są cenieni. Grzeczność jest coraz częściej przedmiotem szkoleń w firmach. Ale grzeczności trzeba się długo uczyć – mówiła prof. M. Marcjanik. – Czy zgłosił się kiedykolwiek do pani jakiś poseł, żeby… – padło pytanie z sali. – Nie – przerwała profesor, wywołując pełen zrozumienia śmiech uczestników.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL