GN 46/2018 Archiwum

Przyjdźcie wszyscy. Pokrzepienie znajdziecie

Bp Andrzej Czaja zaprasza do uczestnictwa w uroczystości zawierzenia miasta Opola macierzyńskiej opiece Maryi.

Akt zostanie odmówiony przez biskupa opolskiego w sobotę 24 czerwca. Historyczna uroczystość rozpocznie się o 16.00 na schodach przed kościołem „na Górce”. Stamtąd ulicami miasta do katedry opolskiej przejdzie procesja z kopią obrazu Matki Bożej, która od 2 lutego br. peregrynuje po parafiach Opola.

W katedrze, przed obrazem Matki Bożej Opolskiej dokonany zostanie akt zawierzenia miasta i jego przyszłości macierzyńskiej opiece Maryi oraz odprawiona zostania Msza św. dziękczynna. Po niej wszyscy uczestnicy uroczystości zaproszeni są na spotkanie przy kawie i kołoczu, które zaplanowane jest na Placu Katedralnym i w ogrodach biskupich.

- Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich, wszystkie stany naszego miasta. Apeluję też do różnych branż zawodowych, by zechcieli swoje przedstawicielstwo posłać na tę uroczystość - podkreślał bp Andrzej Czaja podczas konferencji prasowej, która w południe odbyła się w opolskiej Kurii. Zaproszeni są wszyscy wierni, władze miasta, przedstawiciele uczelni wyższych, szkół, służby zdrowia i wszystkich innych środowisk.

- Jeśli ktoś przeżywa kryzys wiary, nie za bardzo czuję potrzebę takiego aktu, niech też przyjdzie choćby dla uczczenia 800-lecia miasta. Pan Bóg na różne sposoby działa. Jeżeli czasem z różnych powodów jesteśmy zasępieni, zdystansowani do Kościoła, niech to będzie okazja otwarcia serca i odpowiedzenia na apel pasterzy tego miasta. Przyjdźcie wszyscy, a myślę, że pokrzepienie znajdziecie. Pokrzepienie od Syna, na którego Maryja nam wskazuje - zapewniał ordynariusz.

- Matka Najświętsza od wieków szczególnej czci doznaje w naszej katedrze. Spoglądamy na Jej wizerunek zawsze z zachwytem i nie dziwimy się, że kiedy św. Jan Paweł II koronował tę ikonę, to aż westchnął: „Jaka Ona piękna” - mówił bp Czaja.

Przed wizerunkiem Matki Bożej Opolskiej bp Andrzej Czaja odczyta akt zawierzenia miasta Matce Bożej   Przed wizerunkiem Matki Bożej Opolskiej bp Andrzej Czaja odczyta akt zawierzenia miasta Matce Bożej Anna Kwaśnicka /Foto Gość

- Zauroczeni Jej pięknem chcemy przede wszystkim odpowiedzieć na to, co Ona nam komunikuje. Ona, gdy patrzymy na Jej wizerunek, mówi: „Weź mojego Syna w swoje życie” - tłumaczył biskup opolski, podkreślając, że Maryja jest w mieście Opolu pierwszą ewangelizatorką, że oręduje za miastem i jego mieszkańcami.

- Dar zawierzenia Opola Matce Bożej wpisuje się w historię pobożności katolickiej - zaznaczał ks. Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej. - Idea zawierzenia miasta ma uświadomić mieszkańcom, że 800 lat historii Opola to 800 lat chrześcijaństwa i wiary katolickiej, która to miasto ukształtowała. To pokazanie, że nie działamy w próżni, nie tylko bawimy się i cieszymy z okazji pięknego jubileuszu, ale mamy też zobowiązania duchowe wobec przyszłych pokoleń, by pokazać im rodowód naszej chrześcijańskiej tradycji - podkreślał ks. Klinger.

Uroczystości poprzedzą Modlitewne Dni Maryjne, do udziału w których parafia katedralna zaprasza wszystkich mieszkańców miasta. Rozpoczną się w sobotę 17 czerwca. O 17.45 zaplanowano nieszpory Maryjne, a o 18.30 Mszę św. pod przewodnictwem bp Rudolfa Pierskały.

W tygodniowym planie wydarzeń znalazły się m.in.: Msza św. w intencji sióstr i kapłanów, czuwanie z Maryją, które poprowadzą katecheci, Msza św. w intencji osób opuszczonych, bezdomnych i więźniów, ogłoszenie wyników konkursu muzycznego na pieśń ku czci Matki Bożej Opolskiej, jak i Msza św. w 60. rocznicę święceń kapłańskich abp. Alfonsa Nossola, która sprawowana będzie w piątek 23 czerwca o 11.00.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy