Nowy numer 42/2019 Archiwum

Przyjdźcie wszyscy. Pokrzepienie znajdziecie

Bp Andrzej Czaja zaprasza do uczestnictwa w uroczystości zawierzenia miasta Opola macierzyńskiej opiece Maryi.

Akt zostanie odmówiony przez biskupa opolskiego w sobotę 24 czerwca. Historyczna uroczystość rozpocznie się o 16.00 na schodach przed kościołem „na Górce”. Stamtąd ulicami miasta do katedry opolskiej przejdzie procesja z kopią obrazu Matki Bożej, która od 2 lutego br. peregrynuje po parafiach Opola.

W katedrze, przed obrazem Matki Bożej Opolskiej dokonany zostanie akt zawierzenia miasta i jego przyszłości macierzyńskiej opiece Maryi oraz odprawiona zostania Msza św. dziękczynna. Po niej wszyscy uczestnicy uroczystości zaproszeni są na spotkanie przy kawie i kołoczu, które zaplanowane jest na Placu Katedralnym i w ogrodach biskupich.

- Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich, wszystkie stany naszego miasta. Apeluję też do różnych branż zawodowych, by zechcieli swoje przedstawicielstwo posłać na tę uroczystość - podkreślał bp Andrzej Czaja podczas konferencji prasowej, która w południe odbyła się w opolskiej Kurii. Zaproszeni są wszyscy wierni, władze miasta, przedstawiciele uczelni wyższych, szkół, służby zdrowia i wszystkich innych środowisk.

- Jeśli ktoś przeżywa kryzys wiary, nie za bardzo czuję potrzebę takiego aktu, niech też przyjdzie choćby dla uczczenia 800-lecia miasta. Pan Bóg na różne sposoby działa. Jeżeli czasem z różnych powodów jesteśmy zasępieni, zdystansowani do Kościoła, niech to będzie okazja otwarcia serca i odpowiedzenia na apel pasterzy tego miasta. Przyjdźcie wszyscy, a myślę, że pokrzepienie znajdziecie. Pokrzepienie od Syna, na którego Maryja nam wskazuje - zapewniał ordynariusz.

- Matka Najświętsza od wieków szczególnej czci doznaje w naszej katedrze. Spoglądamy na Jej wizerunek zawsze z zachwytem i nie dziwimy się, że kiedy św. Jan Paweł II koronował tę ikonę, to aż westchnął: „Jaka Ona piękna” - mówił bp Czaja.

Przyjdźcie wszyscy. Pokrzepienie znajdziecie   Przed wizerunkiem Matki Bożej Opolskiej bp Andrzej Czaja odczyta akt zawierzenia miasta Matce Bożej Anna Kwaśnicka /Foto Gość

- Zauroczeni Jej pięknem chcemy przede wszystkim odpowiedzieć na to, co Ona nam komunikuje. Ona, gdy patrzymy na Jej wizerunek, mówi: „Weź mojego Syna w swoje życie” - tłumaczył biskup opolski, podkreślając, że Maryja jest w mieście Opolu pierwszą ewangelizatorką, że oręduje za miastem i jego mieszkańcami.

- Dar zawierzenia Opola Matce Bożej wpisuje się w historię pobożności katolickiej - zaznaczał ks. Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej. - Idea zawierzenia miasta ma uświadomić mieszkańcom, że 800 lat historii Opola to 800 lat chrześcijaństwa i wiary katolickiej, która to miasto ukształtowała. To pokazanie, że nie działamy w próżni, nie tylko bawimy się i cieszymy z okazji pięknego jubileuszu, ale mamy też zobowiązania duchowe wobec przyszłych pokoleń, by pokazać im rodowód naszej chrześcijańskiej tradycji - podkreślał ks. Klinger.

Uroczystości poprzedzą Modlitewne Dni Maryjne, do udziału w których parafia katedralna zaprasza wszystkich mieszkańców miasta. Rozpoczną się w sobotę 17 czerwca. O 17.45 zaplanowano nieszpory Maryjne, a o 18.30 Mszę św. pod przewodnictwem bp Rudolfa Pierskały.

W tygodniowym planie wydarzeń znalazły się m.in.: Msza św. w intencji sióstr i kapłanów, czuwanie z Maryją, które poprowadzą katecheci, Msza św. w intencji osób opuszczonych, bezdomnych i więźniów, ogłoszenie wyników konkursu muzycznego na pieśń ku czci Matki Bożej Opolskiej, jak i Msza św. w 60. rocznicę święceń kapłańskich abp. Alfonsa Nossola, która sprawowana będzie w piątek 23 czerwca o 11.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL