Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ikonopisarze dla Syryjczyków

Hubert Kampa, prowadzący pracownię ikon w Dąbrówce Łubniańskiej, najpierw wziął udział w akcji „Ikona dla Syrii”, a teraz wraz z fundacją „In Blessed Art” przygotowuje warsztaty ikonograficzne. Ich tematem będzie częstochowska ikona Matki Bożej.

Co łączy oba wydarzenia? Ikony, które powstają, trafiają na aukcję, a dochód zostaje przekazany Syryjczykom.

- Uważam, że powinniśmy pomagać syryjskim chrześcijanom tak, jak to jest możliwe, m.in. przez zbiórki pieniędzy - tłumaczy pan Hubert.

W ramach akcji „Ikona dla Syrii” pracownia „Hermeneia” zaprosiła ikonopisarzy do przygotowania kopii ikony Matki Bożej Kazańskiej, a następnie zorganizowała w Niepokalanowie ich wystawę i aukcję. W ramach akcji powstało 16 ikon; 15 z nich zostało zlicytowanych.

Ostatnia kopia, która powstała w pracowni Huberta Kampy, decyzją organizatorów zostanie podarowana Myrnie Nazzour, syryjskiej mistyczce, która modliła się za piszących ikony.

- To dla mnie bardzo ważne, że ikony mogą nieść wsparcie ludziom w trudnych dla nich czasach - przyznaje ikonopisarz, który wykorzystał serwisy społecznościowe, by do pisania ikony włączyć wszystkich chętnych.

- Z kolejnych etapów powstawania kopii nagrane zostały filmiki, które były zaproszeniem do wspólnej modlitwy ikoną dla Syrii - wyjaśnia H. Kampa.

Wszystkie filmy można zobaczyć na kanale youtube - TUTAJ.

Ikona dla Syrii - cz.6
In Blessed Art

Ikonopisarz, zainspirowany akcją Pracowni Ikon „Hermeneia”, obecnie wraz z Fundacją „In Blessed Art” przygotowuje Warsztaty Ikonograficzne z Częstochowską Ikoną Matki Bożej z okazji 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Warsztaty odbędą się od 20 do 30 lipca u stóp Jasnej Góry w Domu św. Kaspra w Częstochowie i również zakończą się licytacją na rzecz Kościoła w Syrii. Mogą w nich wziąć udział zarówno osoby, które chcą napisać pierwszą ikonę, jak i zaawansowani ikonopisarze.

- Przygotowaliśmy cztery poziomy warsztatów, które będą prowadzone w formie rekolekcji - wyjaśnia Hubert Kampa.

Pierwszy poziom przeznaczony jest dla osób początkujących. Drugi - dla tych, którzy chcą poznać technikę złocenia na tradycyjny bolus oraz poleru złota i zdobienia puncami. Trzeci - to nauka starej techniki tzw. enkaustyki, w której zamiast tempery stosowany jest wosk.

Ostatni poziom to warsztaty „Eleos” dla osób pracujących jako ikonografowie i tworzących tradycyjne ikony oraz ich współczesne interpretacje.

Szczegóły na stronie fundacji „In Blessed Art.” - TUTAJ.

Zapisy trwają do 24 czerwca br. Liczba miejsc ograniczona.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL