Hubert Kampa, prowadzący pracownię ikon w Dąbrówce Łubniańskiej, najpierw wziął udział w akcji „Ikona dla Syrii”, a teraz wraz z fundacją „In Blessed Art” przygotowuje warsztaty ikonograficzne. Ich tematem będzie częstochowska ikona Matki Bożej.
Co łączy oba wydarzenia? Ikony, które powstają, trafiają na aukcję, a dochód zostaje przekazany Syryjczykom.
- Uważam, że powinniśmy pomagać syryjskim chrześcijanom tak, jak to jest możliwe, m.in. przez zbiórki pieniędzy - tłumaczy pan Hubert.
W ramach akcji „Ikona dla Syrii” pracownia „Hermeneia” zaprosiła ikonopisarzy do przygotowania kopii ikony Matki Bożej Kazańskiej, a następnie zorganizowała w Niepokalanowie ich wystawę i aukcję. W ramach akcji powstało 16 ikon; 15 z nich zostało zlicytowanych.
Ostatnia kopia, która powstała w pracowni Huberta Kampy, decyzją organizatorów zostanie podarowana Myrnie Nazzour, syryjskiej mistyczce, która modliła się za piszących ikony.
- To dla mnie bardzo ważne, że ikony mogą nieść wsparcie ludziom w trudnych dla nich czasach - przyznaje ikonopisarz, który wykorzystał serwisy społecznościowe, by do pisania ikony włączyć wszystkich chętnych.
- Z kolejnych etapów powstawania kopii nagrane zostały filmiki, które były zaproszeniem do wspólnej modlitwy ikoną dla Syrii - wyjaśnia H. Kampa.
Wszystkie filmy można zobaczyć na kanale youtube - TUTAJ.
Ikona dla Syrii - cz.6
In Blessed Art
Ikonopisarz, zainspirowany akcją Pracowni Ikon „Hermeneia”, obecnie wraz z Fundacją „In Blessed Art” przygotowuje Warsztaty Ikonograficzne z Częstochowską Ikoną Matki Bożej z okazji 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.
Warsztaty odbędą się od 20 do 30 lipca u stóp Jasnej Góry w Domu św. Kaspra w Częstochowie i również zakończą się licytacją na rzecz Kościoła w Syrii. Mogą w nich wziąć udział zarówno osoby, które chcą napisać pierwszą ikonę, jak i zaawansowani ikonopisarze.
- Przygotowaliśmy cztery poziomy warsztatów, które będą prowadzone w formie rekolekcji - wyjaśnia Hubert Kampa.
Pierwszy poziom przeznaczony jest dla osób początkujących. Drugi - dla tych, którzy chcą poznać technikę złocenia na tradycyjny bolus oraz poleru złota i zdobienia puncami. Trzeci - to nauka starej techniki tzw. enkaustyki, w której zamiast tempery stosowany jest wosk.
Ostatni poziom to warsztaty „Eleos” dla osób pracujących jako ikonografowie i tworzących tradycyjne ikony oraz ich współczesne interpretacje.
Szczegóły na stronie fundacji „In Blessed Art.” - TUTAJ.
Zapisy trwają do 24 czerwca br. Liczba miejsc ograniczona.