Bp Andrzej Czaja przewodniczył uroczystym obchodom w 30. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Raciborskiej.
Po Mszy św. biskup opolski poświęcił kopię obrazu Matki Bożej Raciborskiej, która będzie peregrynowała w domach rodzinnych mieszkańców parafii Matki Bożej, a potem także i pozostałych raciborskich parafii. - To bardzo dobra myśl, by ten znak Maryi stanął nam przed oczyma w naszych domach - podkreślił bp Czaja.
- Przez całe wieki orędzie Maryi jest to samo. Figura fatimska czy Matka Boża z Dzieciątkiem - ta sama pedagogia. Maryja ma Jezusa, wskazuje na Niego i mówi nam: „Zróbcie wszystko, abyście nie zmarnowali Jego zwycięstwa, nieba. Poddajcie się Jego woli, Jego prawu, otwórzcie Mu drzwi”. To mówi z waszego obrazu Raciborskiej Pani i to samo mówi jako znak dany nam z nieba, jak w Apokalipsie było zapowiedziane, przestrzegając przed piekłem - mówił bp Czaja. Przypomniał też konkretny program, który płynie z orędzia fatimskiego: pokuta, nabożeństwo wynagradzające za grzechy nasze i świata, modlitwa różańcowa.
W dalszej części uroczystości, po poświęceniu obrazu, rozpoczął się Różaniec fatimski w różnych językach. Kolejne dziesiątki odmawiali przedstawiciele parafii w Studziennej - w języku hiszpańskim, parafii św. Mikołaja - w języku angielskim, parafii Wniebowzięcia NMP - w języku francuskim, parafii w Ocicach - w języku niemieckim oraz sióstr werbistek z klasztoru Annuntiata - w języku indonezyjskim.
Piąta dziesiątka Różańca odmawiana była w języku indonezyjskim Anna Kwaśnicka /Foto Gość
Nim wierni i duszpasterze przeszli z figurą Matki Fatimskiej w procesji wokół murów sanktuarium, miało miejsce odnowienie aktu poświęcenia Niepokalanemu Sercu NMP.
- To w Polsce jeden z najważniejszych punktów obchodów setnej rocznicy objawień fatimskich. Głównym przesłaniem tego aktu jest troska o małżeństwa i rodziny, prawo do życia każdego człowieka i godność kobiety. Akt poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi jest nawiązaniem do wydarzeń z 8 września 1946 roku, kiedy to na Jasnej Górze z udziałem około miliona osób biskupi pod przewodnictwem prymasa Polski kard. Augusta Hlonda poświęcili naszą Ojczyznę Niepokalanemu Sercu Maryi - przypomniał ks. Henryk Jaroń.
- Dzisiaj pod przewodnictwem księdza biskupa, wraz z duchowieństwem naszego miasta i dekanatu, pragniemy uczynić to my, zebrani w sanktuarium Maryi, naszej Raciborskiej Pani - podkreślił ks. Jaroń.