Bp Andrzej Czaja zapowiedział wydarzenia, które zainaugurują dzieło odnowy wiary.
Chodzi o miejskie i diecezjalne obchody uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego, które w czwartek 14 września odbędą się w katedrze opolskiej, a w sobotę 16 września - na Górze św. Anny.
- Doroczną uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego chcemy w naszej opolskiej katedrze przeżywać jako szczególny dzień wywyższenia Jezusa w naszym mieście. To punkt docelowy w kościelnych obchodach 800-lecia miasta Opola, ale też wydarzenie inaugurujące dzieło odnowy wiary - mówił bp Czaja podczas konferencji prasowej w opolskiej kurii.
- Kieruję bardzo serdeczne zaproszenie do wszystkich mieszkańców miasta, nawet do tych, którzy nie czują się chrześcijanami. Zapraszamy wszystkich, aby otworzyć się na rzeczywistość zbawienia, która z krzyża płynie, a której źródłem jest Jezus Chrystus - zapraszał bp Czaja.
- Potrzeba nam dziś na nowo zobaczyć Jezusa w swoim życiu. To jest pierwsze zadanie wszystkich chrześcijan, aby Jezus był w naszym życiu najważniejszy, aby był na pierwszym miejscu - mówił biskup opolski. Wyjaśniał, że w skali diecezji ok. 40 proc. osób regularnie praktykuje wiarę, a w Opolu ten wskaźnik jest poniżej 20 proc. - To sytuacja, z którą musimy się liczyć. Musimy stanąć w prawdzie i jednocześnie podjąć bardzo konkretny wysiłek odnowy wiary w naszym mieście - podkreślił ordynariusz.
Bp Czaja zaznaczył, że podjęcie tego dzieła wynika również z realizacji orędzia fatimskiego, a także ze ślubowanego w listopadzie 2016 r. Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana.
Rozpoczynane dzieło odnowy ducha i odbudowy wiary będzie trwało do 2024 roku, kiedy w Opolu przypada 1000 lat obecności relikwii Krzyża Świętego.
- Św. Stefan, król Węgier, wydelegował swojego syna św. Emeryka na pielgrzymkę do grobu św. Wojciecha. W 1024 roku przywędrował on przez Kraków do Kielc, gdzie zostawił cząstkę relikwii Krzyża Świętego na górze, później zwanej Świętym Krzyżem. Następnie wędrował w kierunku Wrocławia, gdzie podarował biskupowi kolejną cząstkę relikwii, i poszedł dalej, na północ, do grobu św. Wojciecha - wyjaśnił ks. Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej. Biskup wrocławski podarował relikwie do Opola, do kościoła pod wezwaniem Krzyża Świętego.
- Znak krzyża, przechowywany w naszej katedrze od niemal tysiąca lat, jest znakiem naszej tożsamości. Dlatego uroczystość, którą będziemy przeżywać, jest wezwaniem dla wszystkich, by na nowo zgromadzić się wokół znaku drzewa Krzyża Świętego - podkreślał ks. Klinger.
Uroczyste obchody, które odbędą się w czwartek 14 września, rozpoczną się o 17.30 w katedrze, skąd wyruszy procesja z krzyżem i relikwiami Krzyża Świętego w kierunku murów miejskich. - Tam będzie stacja intronizacji krzyża. Ukazując go jako symbol naszej wiary, będziemy się modlić za przeszłe, obecne i przyszłe pokolenia mieszkańców naszego miasta. Potem przejdziemy na schody domu biskupiego, gdzie ordynariusz opolski będzie modlił się za miasto i za diecezję, by wiara katolicka trwała w sercach wszystkich mieszkańców - zapowiedział ks. Klinger. Trzecia stacja będzie w katedrze i tam też rozpocznie się Msza św.
Wszystkie delegacje uczestniczące w czwartkowej uroczystości w katedrze otrzymają na zakończenie Eucharystii pamiątkowe krzyże. Mniejsze krzyże, których przygotowano 1000 sztuk, otrzymają wszyscy uczestnicy nabożeństwa i Mszy św.
To będzie inauguracja dzieła odnowy wiary w Opolu. Natomiast diecezjalna inauguracja odbędzie się na Górze św. Anny w sobotę 16 września, podczas obchodów kalwaryjskich.