Nowy numer 42/2019 Archiwum

Przy relikwiach Krzyża Świętego

Bp Andrzej Czaja zapowiedział wydarzenia, które zainaugurują dzieło odnowy wiary.

Chodzi o miejskie i diecezjalne obchody uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego, które w czwartek 14 września odbędą się w katedrze opolskiej, a w sobotę 16 września - na Górze św. Anny.

- Doroczną uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego chcemy w naszej opolskiej katedrze przeżywać jako szczególny dzień wywyższenia Jezusa w naszym mieście. To punkt docelowy w kościelnych obchodach 800-lecia miasta Opola, ale też wydarzenie inaugurujące dzieło odnowy wiary - mówił bp Czaja podczas konferencji prasowej w opolskiej kurii.

- Kieruję bardzo serdeczne zaproszenie do wszystkich mieszkańców miasta, nawet do tych, którzy nie czują się chrześcijanami. Zapraszamy wszystkich, aby otworzyć się na rzeczywistość zbawienia, która z krzyża płynie, a której źródłem jest Jezus Chrystus - zapraszał bp Czaja.

- Potrzeba nam dziś na nowo zobaczyć Jezusa w swoim życiu. To jest pierwsze zadanie wszystkich chrześcijan, aby Jezus był w naszym życiu najważniejszy, aby był na pierwszym miejscu - mówił biskup opolski. Wyjaśniał, że w skali diecezji ok. 40 proc. osób regularnie praktykuje wiarę, a w Opolu ten wskaźnik jest poniżej 20 proc. - To sytuacja, z którą musimy się liczyć. Musimy stanąć w prawdzie i jednocześnie podjąć bardzo konkretny wysiłek odnowy wiary w naszym mieście - podkreślił ordynariusz.

Bp Czaja zaznaczył, że podjęcie tego dzieła wynika również z realizacji orędzia fatimskiego, a także ze ślubowanego w listopadzie 2016 r. Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana.

Rozpoczynane dzieło odnowy ducha i odbudowy wiary będzie trwało do 2024 roku, kiedy w Opolu przypada 1000 lat obecności relikwii Krzyża Świętego.

- Św. Stefan, król Węgier, wydelegował swojego syna św. Emeryka na pielgrzymkę do grobu św. Wojciecha. W 1024 roku przywędrował on przez Kraków do Kielc, gdzie zostawił cząstkę relikwii Krzyża Świętego na górze, później zwanej Świętym Krzyżem. Następnie wędrował w kierunku Wrocławia, gdzie podarował biskupowi kolejną cząstkę relikwii, i poszedł dalej, na północ, do grobu św. Wojciecha - wyjaśnił ks. Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej. Biskup wrocławski podarował relikwie do Opola, do kościoła pod wezwaniem Krzyża Świętego.

- Znak krzyża, przechowywany w naszej katedrze od niemal tysiąca lat, jest znakiem naszej tożsamości. Dlatego uroczystość, którą będziemy przeżywać, jest wezwaniem dla wszystkich, by na nowo zgromadzić się wokół znaku drzewa Krzyża Świętego - podkreślał ks. Klinger.

Uroczyste obchody, które odbędą się w czwartek 14 września, rozpoczną się o 17.30 w katedrze, skąd wyruszy procesja z krzyżem i relikwiami Krzyża Świętego w kierunku murów miejskich. - Tam będzie stacja intronizacji krzyża. Ukazując go jako symbol naszej wiary, będziemy się modlić za przeszłe, obecne i przyszłe pokolenia mieszkańców naszego miasta. Potem przejdziemy na schody domu biskupiego, gdzie ordynariusz opolski będzie modlił się za miasto i za diecezję, by wiara katolicka trwała w sercach wszystkich mieszkańców - zapowiedział ks. Klinger. Trzecia stacja będzie w katedrze i tam też rozpocznie się Msza św.

Wszystkie delegacje uczestniczące w czwartkowej uroczystości w katedrze otrzymają na zakończenie Eucharystii pamiątkowe krzyże. Mniejsze krzyże, których przygotowano 1000 sztuk, otrzymają wszyscy uczestnicy nabożeństwa i Mszy św.

To będzie inauguracja dzieła odnowy wiary w Opolu. Natomiast diecezjalna inauguracja odbędzie się na Górze św. Anny w sobotę 16 września, podczas obchodów kalwaryjskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL