Warownym grodem jest nasz Bóg

Już od dziś można oglądać wystawę, którą z okazji rocznicy 500-lecia Reformacji przygotowało Archiwum Państwowe w Opolu.

- Wpisuje się ona w 500. rocznicę wystąpienia Marcina Lutra, co uważane jest za początek reformacji protestanckich. Naszym celem jest przedstawienie historii wspólnot ewangelickich działających na terenie Opolszczyzny. W naszych zasobach jest wiele dokumentów poświadczających różnorakie sfery działalności tych wspólnot - wychowania, szkolnictwa, dobroczynności, ale też liturgii, muzyki - zaprasza Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu.

Także tytuł wystawy: „Warownym grodem jest nasz Bóg” pochodzi z hymnu ułożonego przez M. Lutra. Pokazuje on część wyobrażenia świata współczesnych mu ludzi, postrzeganie rzeczywistości jako walki duchowej, ale i zewnętrznej w XVI w.

Plansze, które można oglądać od dziś, przedstawiają m.in. dawne pisma, księgozbiory – Pismo Święte, kancjonały. Całość pokazywana jest w ramach Europejskiego Dnia Dziedzictwa.

- Pokazujemy na przykład dokumenty przejęcia dawnego kościoła minorytów przez gminę ewangelicką (który później znalazł się pod opieką franciszkanów), jeszcze wcześniejsze dokumenty mówiące o tym, że protestanci musieli sprzedawać swoje domy i wyprowadzać się ze względu na odmowę przejścia na katolicyzm, informację o dawnych pastorach w Opolu, księgi metrykalne z parafii w Niemodlinie, które dzięki naszym dobrodziejom mogą być konserwowane. Jest też mapa pokazująca rozmieszczenie parafii ewangelickich w rejencji opolskiej – wymienia Aleksandra Starczewska-Wojnar, współautorka wystawy.

Ekspozycję można oglądać od dziś (15.09.) do 29 września w Opolu przy parafii ewangelicko-augsburskiej (ul. Pasieczna 12), później będzie przeniesiona na rynek, by wreszcie trafić do Kluczborka, Pokoju czy Ozimka. Otwarcie dziś o godz. 12.00 (zobacz plakat).

Drugą częścią projektu jest innowacyjna lekcja archiwalna, na którą Archiwum Państwowe w Opolu wraz z ks. Wojciechem Prackim, pastorem opolskiej parafii ewangelickiej, zaprasza uczniów starszych klas szkół podstawowych, gimnazjów i szkól średnich. Tytuł: „Jak to się wszystko zaczęło, czyli o tezach Lutra oraz ewangelickich archiwaliach jako świadectwie historii”. Lekcje te przewidziane są na wtorki (do końca tego roku), do udziału w nich zgłaszać się można w Archiwum Państwowym (tel. 77 454 40 75 w. 21) bądź drogą mejlową (a.wojnar@opole.ap.gov.pl).

 

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..