Stacje Opieki Caritas w diecezji opolskiej obchodzą 25-lecie działalności.
Dzisiaj (10 października) w Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śl. odbyła się uroczystość z okazji 25-lecia Stacji Opieki Caritas Diecezji Opolskiej. 10 października 1992 r. otwarto pierwszą ze stacji – w Dobrzeniu Wielkim. Obecnie w naszej diecezji działa ich 54. Ich działalność wspierana jest przez 59 samorządów woj. opolskiego i śląskiego.
Powstanie stacji, ich wyposażenie w sprzęt i samochody dla pielęgniarek, było ambitnym projektem, którego zrealizowanie stało się możliwe dzięki funduszom rządu niemieckiego dla mniejszości niemieckiej. – Dzięki mądrości i proroczej dalekowzroczności abp. Alfonsa Nossola ta pomoc została skierowana do wszystkich mieszkańców. Te dary nas nie podzieliły, bo myśmy je podzielili – podkreślił ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej.
Abp Alfons Nossol, który prowadził rozmowy na temat finansowania projektu z ówczesnym kanclerzem H. Kohlem i ministrem W. Scheuble, wspominał podczas uroczystości, że na forum konferencji Episkopatu miał trudności z uzyskaniem akceptacji dla projektu sieci stacji Caritas w diecezji opolskiej. – Mówiono mi: „To niesprawiedliwość w łonie polskiej Caritas. Opole ma mieć tyle dziesiątek stacji, a reszta kraju tylko jedną”. Były jeszcze inne zarzuty. Wtedy odpowiedziałem, że myśmy dostali te stacje Caritas ze względu na mniejszość niemiecką. „Chcecie mieć więcej stacji – bierzcie też mniejszość” – powiedziałem. I tego to już biskupi nie chcieli – mówił arcybiskup.
Głównymi bohaterkami uroczystości, w trakcie której podkreślano rolę stacji Caritas w pojednaniu Niemców i Polaków, były jednak pielęgniarki Caritas. Obecnie pracuje ich ok. 150, pod opieką mają ok. 13–15 tysięcy osób rocznie.
Uczestnicy Mszy św. w kaplicy Sebastianeum Silesiacum Andrzej Kerner /Foto Gość – Kiedy zbliżacie się z czułością do cierpiących, do tych, którzy potrzebują opieki, wtedy wnosicie uśmiech Pana Boga w ich życie. Oni dzięki wam uśmiechają się. I więcej – robicie wtedy miejsce dla Pana Jezusa i pomagacie im łączyć cierpienie, chorobę i samotność z Jezusem. Przyczyniacie się do nadejścia Królestwa Bożego na tym świecie – mówił w homilii bp Rudolf Pierskała, który przewodniczył Mszy św. w intencji pracowników Caritas i ich podopiecznych. Mszę koncelebrowali księża odpowiedzialni za działalność Caritas w rejonach i dekanatach diecezji opolskiej. Licznie uczestniczyli delegaci samorządów, które obecnie współfinansują działalność stacji oraz pracownicy Caritas.
– Stary, chory człowiek staje się nieraz bezradny. To wy dla nich stajecie się nieraz jak dzieci i wnuki, stajecie się ich domownikami. Oni czekają na was jak na swoje dziecko, swojego wnuka. Zawiązuje się rodzinna relacja. I to jest właśnie Królestwo Boże. Więcej – pomagacie im myśleć o dobrym Ojcu Niebieskim. Że to cierpienie znoszone z Jezusem ma sens i przynosi ziemi bezpieczeństwo i pokój w sercu. Dlatego szczęśliwe są wasze oczy, że widzą to, co wy widzicie. I szczęśliwe są wasze uszy, że słyszą to, co wy słyszycie – mówił bp Pierskała.
Po Mszy św. wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na obiad, po którym przemawiali goście: o. Hubert Matusiewicz OH, wicedyrektor Caritas Polska, Henryk Wróbel, wójt Dobrzenia Wielkiego, Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego, Toni Hammersheim z Caritas Niemiec, Sabine Haake, konsul RFN w Opolu, i abp Alfons Nossol. Marszałek wręczył ks. Drechslerowi honorowe wyróżnienie "Zasłużony dla województwa opolskiego" przyznane Caritas Diecezji Opolskiej. Na koniec dyrektor opolskiej Caritas wręczył podziękowania wszystkim samorządowcom.
Konsul Sabine Haake i abp Alfons Nossol Andrzej Kerner /Foto Gość