711 sołectw zrealizowało projekty o wartości 350 mln - tak w liczbach przedstawia się 20 lat Programu Odnowy Wsi.
Za każdą z tych liczb musi stać człowiek - mówił marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podczas uroczystej gali z okazji 20 lat działania Programu Odnowy Wsi w województwie opolskim.
Podkreślał, że to ludzie są największym kapitałem. Dlatego dziękował inicjatorom programu, społecznym liderom, władzom samorządowym i urzędnikom. Natomiast wyzwaniem na przyszłość nazwał zadanie pielęgnowania tego, co przez 20 lat zostało stworzone i wypracowane.
W spotkaniu w Filharmonii Opolskiej wzięli udział sołtysi i liderzy Odnowy Wsi, a także starostowie, wójtowie i burmistrzowie. Obecny był również poseł Ryszard Wilczyński, który był inicjatorem programu w województwie opolskim. - Ta idea rozniosła się w województwie opolskim jak płomień. W tamtym czasie wieś się zwijała, a lokalni liderzy dostrzegli w programie szansę - wspominał Ryszard Wilczyński. Podkreślał, że ludzie na Opolszczyźnie przecierali szlak dla nowych rozwiązań.
Trzeba koniecznie przypomnieć, że województwo opolskie, wprowadzając Odnowę Wsi, było pierwsze w Polsce, a wzorce czerpało doświadczonego partnera w Niemczech - landu Nadrenia-Palatynat. U początku programu w jego realizację włączyły się 54 sołectwa z 28 gmin. Obecnie jest to już 711 sołectw z 68 gmin.
Powstały centra wsi z funkcją plenerowych spotkań integracyjnych, uruchomione bądź ożywione zostały świetlice wiejskie, zagospodarowana została przestrzeń miejscowości. Sołectwa szły w kierunku specjalizacji wokół hasła, wydarzenia, budując tym samym markę swojej miejscowości i czyniąc ją rozpoznawalną.
Aż 135 mln zł na realizowane projekty udało się pozyskać z Unii Europejskiej.
Podczas gali marszałek uhonorował najaktywniejszych liderów i działaczy Odnowy Wsi. Odznakę honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” otrzymały prof. dr hab. Irena Niedźwiecka-Filipiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, której zaangażowanie w proces odnowy wsi zaktywizowało mieszkańców do budowania oferty i marki opolskich miejscowości, a także Grażyna Kuźnik, koordynator odnowy wsi w gminie Popielów, której postawa i zaangażowanie przyczyniały się do promocji działań na obszarach wiejskich naszego województwa.
Natomiast medale okolicznościowe otrzymało 36 najaktywniejszych uczestników programu Odnowy Wsi oraz 5 osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju opolskiego programu i jego promocji w kraju. Są to: Ryszard Wilczyński - poseł na Sejm RP, twórca programu; Mariola Szachowicz - zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWO; dr Zbigniew Kuriata z Instytutu Architektury Krajobrazu UP we Wrocławiu; dr Krzysztof Badora z Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi UO oraz Lesław Czernik - moderator Odnowy Wsi.
Podczas gali rozstrzygnięty został plebiscyt na najlepszego sołtysa i sołectwo w regionie, który przeprowadził dziennik „NTO”.