Do poznania ciekawych, lokalnych historii, zakątków, ludzi zachęca projekt prowadzony m.in. w Nieznaszynie.
Prelekcji Walburgi Węgrzyk pt. „Perełki historii Nieznaszyna i Roszowic” można było wysłuchać w Nieznaszynie. Spotkanie umilił występ zespołu Poezja z Reńskiej Wsi.
- Na tej sali mamy dziś wiele pereł, nie tylko takie, które specjalnie założyłam na szyję. Ale dotknijcie ich – co o nich możecie powiedzieć? Że są piękne, ale też trwałe. I tak też jest z tymi naszymi nieznaskimi perłami – przekonywała prelegentka zebranych, zachęcając dzieci do dotknięcia i sprawdzenia. Potem wskazała pudełko, w którym miała symboliczne próbki kolejnych skarbów. Pozostałe – przedstawiła na slajdach prezentacji multimedialnej.
Prócz atrakcji architektonicznych i sakralnych jak kapliczki, krzyże, kościoły uznała za takie ludzi – księży, siostry zakonne czy razem podejmowane starania, by „odświeżyć” atrakcyjne miejsca czy obiekty. Przy okazji prelegentka przypomniała nazwy wielu lokalnych zakątków.
O owych perełkach Nieznaszyna i Roszowic będzie można poczytać więcej w papierowym wydaniu "Gościa Opolskiego" nr 5/2018 (który ukaże się w niedzielę 4.02.).
Często o wyjątkowości jakiegoś obiektu decyduje związana z nim historia... Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość - Projekt „Opolskie bez tajemnic” realizowany przez TSKN na Śląsku Opolskim, jest finansowany w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Obejmuje po 20 spotkań z historią lokalną w równolegle w powiatach strzeleckim i kędzierzyńsko-kozielskim. Staramy się, by takie prelekcje, na różne tematy związane z daną miejscowością miały miejsce w każdej gminie. Chodzi o to, żeby mieszkańcy mieli okazję poznać ciekawe wątki naszej historii lokalnej – tłumaczy Tomasz Kandziora, autor i promotor projektu.
Spotkania zaczęły się w grudniu ubiegłego roku i potrwają do kwietnia. Odbyły się już np. w Długomiłowicach, Jemielnicy, Krośnicy.
W niedzielę 4 marca w Cisku będzie wykład o Joannitach na ziemi kozielskiej (omówi go dr Barbara Piechaczek z Muzeum Głubczyckiego). W sobotę 10 marca w Bierawie o „Bitwie o paliwo 1944/45” opowie Edward Haduch. O „Rodach szlacheckich związanych z obecną gminą Polska Cerekiew” w niedzielę 18 marca w Polskiej Cerekwi opowie Damian Dąbrowski. W niedzielę 8 kwietnia w Trawnikach przedstawi wykład pt. „Rody szlacheckie związane z obecną gminą Pawłowiczki”. Będą też m. in. w Kobylicach, Strzelcach Opolskich, Raszowej i Staniszczach Małych.
Poza spotkaniami i wykładami, projekt zakłada dziesięć wycieczek krajoznawczych po obu powiatach, trzy konkursy oraz opublikowanie przewodnika turystycznego po subregionie. Szczegóły można znaleźć na profilu FB: OpolskieBezTajemnic. Tam już w przyszłym tygodniu znajdzie się pełny wykaz prelekcji.