O Kościele według papieża Franciszka opowiadał opolanom bp Andrzej Czaja.
To właśnie opolski biskup otwarł pierwszy z cyklu tegorocznych Wielkopostnych Wykładów Otwartych. Tym razem jego temat to „Papież Franciszek: 5 lat”.
- Tytuł jest dość oczywisty. Gdy dziecko kończy 5 lat, to już wiadomo, jaki będzie miało charakter, mniej więcej widać, jak będzie się zachowywać jako dorosły... 13 marca a więc w czasie tegorocznego Wielkiego Postu papież Franciszek skończy 5 lat – oczywiście jako papież i myślę, że to jest czas, aby się tej postaci przyjrzeć - tłumaczył prof. Marek Lis, organizator WWO.
To papież, który wywołuje bardzo duże zainteresowanie, z bardzo dalekiego kraju, wręcz z innego kontynentu, latynos, pierwszy papież – jezuita.
Bp Czaja, opolski ordynariusz, profesor i Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, eklezjolog, podczas wykładu omówił zagadnienie pt. „Papieża Franciszka wizja i odnowa kościoła”. Mocno eksponował kolejne punkty - o jedności, komunii, dorastaniu do świętości, misyjności i wierze.
Okazało się, że tematem cyklu - o papieżu Franciszku zainteresowało się wiele osób Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość - Każda wizja ma u podstaw pewną myśl, a potem wyrastającą z tej myśli wizję, czyli konkretne spostrzeżenia jak w dzisiejszych uwarunkowaniach świata i jednocześnie biorąc pod uwagę dzisiejszego adresata, konkretnego człowieka Kościół powinien funkcjonować - tłumaczył. I wymieniał podstawowe rysy wizji papieża: Kościół bliski, otwarty, bardziej zaangażowany misyjnie, pełen czułości w wyjściu na peryferie. Omawiał też pewne wytyczne ku odnowie Kościoła, cytując wprost papieża Franciszka i jego najważniejsze encykliki. I tak jak on odszedł od teoretycznej definicji Kościoła, pokazując go raczej za pomocą wielu obrazów. Było więc o Kościele wychodzącym, raczej poturbowanym i brudnym od wychodzenia na ulicę niż chorym z powodu zamknięcia, ubogim, ale też o największych jego usypiaczach, zaangażowaniu w kwestie społeczne i tym, jak odrzucić pokusę Kościoła ogarniętego szałem sukcesu.
„Jeśli Kościół nie służy zbawieniu, nie służy niczemu”, „Kościół to zaczyn Boży pośród ludzkości” „Jego zasadnicza wartość jest nie w tym, co ludzkie, ale w w tym, co od Boga”, "jeśli liczyć wiernych, to nie tych w kościele, ale tych, których nie ma, a mogliby być" - przytaczał myśli papieża Franciszka.
Wykłady odbywają się w kolejne soboty wielkiego postu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu przy ulicy Minorytów 4. Początek o godz. 15.00.
Najbliższy, 24 lutego, pt „Idea kultury spotkania w nauczaniu papieża Franciszka” wygłosi ks. prof. Kazimierz Wolsza.
Więcej w papierowym wydaniu Gościa Niedzielnego (Gość Opolski nr 8/2018).