Już 4 marca w kilku miastach naszego regionu ruszy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym".
Oficjalne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaczną się już 1 marca.
Np. w Opolu rozpoczną się grą miejską dla szkół "Wilcze ścieżki", potem nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa (ul. Krakowska 53), wykład Tomasza Greniucha nt. mjr. Henryka Flamego „Bartka” i pokaz grupy rekonstrukcyjnej „Rodzynki” z Żywiecczyzny w OUW, Msza św.(w Opolu w kościele oo. franciszkanów o 16.00), i uroczystości z asystą kompanii honorowej WP i orkiestry reprezentacyjnej WP na Placu Wolności, kolejnego dnia wykład Arkadiusza Karbowiaka (MBP, ul.Minorytów 4, godz. 11.00) oraz wieczorny koncert dla kombatantów w wykonaniu młodzieży. Podobne Msze św., apele pamięci i obchody odbędą się w różnych miastach. Zakończy je w poniedziałek, 5 marca, organizowany już po raz czwarty Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych (Opole, sala herbowa OUW).
Zaś w niedzielę 4 marca w Opolu, Głubczycach, Grodkowie, Kluczborku, Oleśnie, Namysłowie, Praszce i Raciborzu odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Jego głównym celem jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród wszystkich Polaków. Organizatorzy zapraszają do udziału całe rodziny.
Wspólnym punktem wydarzeń w tych miejscach będzie bieg na dystansie 1963 m, który symbolizuje rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek” (szczegóły na www.tropemwilczym.pl, kontakt tropemwilczym@zsrgrd.pl). Będą też oczywiście i dłuższe dystanse, a biegom towarzyszyć mają także inne atrakcje: gry terenowe, rekonstrukcje historyczne, koncerty, wystawy lub spotkania.
Np. w Głubczycach po Mszy św. o 9.45 w kościele NNMP biegacze stawią się na starcie w miejscowości Królowe-Młyn. Stamtąd, po uroczystości przy tablicy mjr. „Łupaszki” pobiegną do Głubczyc, gdzie czekać ich już będzie poczęstunek, wystawa i prelekcja (przy internacie „Rolniczaka”, ul. Niepodległości 2). Rejestracja o 11.00, uroczystości przy tablicy o 11.30, start w południe.
W Opolu start o 12:00 sprzed Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu (trasa nadodrzańskimi alejkami na Wyspę Bolko, obowiązuje opłata wstępna, dystans także
W Kluczborku start ze Stadionu Miejskiego (meta: Kampus Sportowy Stobrawa). Bieg poprzedzi Msza św. o godz. 10.00 za Ojczyznę, w kościele MBWW, a potem, od 11.00 pokazy sprzętu bojowego i ratownictwa medycznego 10. Brygady Logistycznej z Opola oraz samochody wojskowe i umundurowane grupy rekonstruktorów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (Szwadron Skorpion). Prócz dystansu
W Grodkowie start o 12.00 z Rynku (ul. Reymonta, Krakowska, Park Cegielnia, Elsnera, Rynek), dystans także
Oficjalne uroczystości i złożenie hołdu miało miejsce na Polanie Śmieci pod Starym Grodkowem. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Biegowi „Tropem Wilczym” 2018 patronują w tym roku żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Większość z nich została odnaleziona w latach 2012-2013 przez zespół prof. Szwagrzyka w kwaterze „Na Łączce”, miejsca pochówku innych, np. Witolda Pileckiego, nadal nie znamy.
Szczególny wydźwięk będą miały też obchody w niedzielę, 4 marca, o 15.30 na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie (o 14.00 Msza św. o godzinie uroczysta Msza Św. w kościele pw. Trójcy Świętej w Starym Grodkowie, w intencji dalszych poszukiwań "Żołnierzy Wyklętych" na tym terenie, modlitwa za poległych, apel pamięci, złożenie wieńców, przegląd pieśni patriotycznych i ognisko partyzanckie). Wezmą w nich udział m.in. rodziny pomordowanych, kombatanci oraz szczególnie zasłużeni dla upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych”. Są już bowiem wyniki pierwszych badań DNA, przeprowadzonych przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Potwierdzają one, że szczątki odnalezione w zeszłym roku w tym miejscu rzeczywiście należą do żołnierzy ze zgrupowania H. Flamego „Bartka”.
Patronat nad Biegami „Tropem Wilczym” objął Opolski Gość Niedzielny.