- Jego słowa dodały mi nadziei - mówi Katarzyna Jabłońska, współautorka zbioru rozmów z ks. Krzysztofem Grzywoczem.
Książka nosząca tytuł „Na początku był sens” ukazała się właśnie na rynku nakładem „Więzi”. Jej współautorką (obok Zbigniewa Nosowskiego) jest Katarzyna Jabłońska.
- 17 sierpnia 2017 ks. Grzywocz wyruszył na szlak w Alpach szwajcarskich i już z niego nie powrócił. Jego tragiczne zaginięcie napełniło bólem bardzo wiele osób. Ja do nich należę - miałam szczęście przyjaźnić się z Krzysztofem. Oprócz żałoby, którą przeżywało po jego zaginięciu wielu jego bliskich i przyjaciół, trawiło nas również pytanie o sens tego, co się stało. Trudno było ten sens znaleźć. Przypomniałam sobie wtedy o rozmowie, którą przed laty przeprowadziłam z ks. Krzysztofem dla „Więzi”. Znalazłam tam takie jego słowa: „Ludzkie doświadczenie sensu jest w pewnym znaczeniu prowizoryczne, podobnie jak życie. Nie jest nam dane raz na zawsze, nie stanowi jakiegoś nienaruszalnego zabezpieczenia. Jest drogą, która się wyłania, i jest tajemnicą. Jest drogą, której trzeba czasem szukać w ciemnościach i być może również czasem ją gubić. Ale ona istnieje”. Te słowa Krzysztofa dodały mi nadziei. Nie po raz pierwszy zresztą. Bo Krzysztof sam był nosicielem sensu - a to dlatego, że miał głęboką więź z Bogiem oraz pełną szacunku i czułości otwartość na drugiego człowieka. Już w samym spotkaniu z Krzysztofem było coś życiodajnego - mówi K. Jabłońska.
- Ufam, że w książce „Na początku był sens”, stanowiącej zbiór rozmów z ks. Grzywoczem, czytelnicy doświadczą podobnego spotkania. Że będzie ono dla nich inspiracją w rozwiązywaniu problemów i mierzeniu się z trudnościami, jakie niesie nasza codzienność (bo rozmowy zawarte w książce dotyczą bardzo konkretnych doświadczeń). A także, że to spotkanie z mądrym człowiekiem okaże się pomocą w budowaniu głębszych i dojrzalszych relacji z samymi sobą, bliskimi i Panem Bogiem - dodaje.
Katarzyna Jabłońska jest redaktorem kwartalnika „Więź” (w latach 1997 -2017 była sekretarzem redakcji), krytykiem filmowym, współautorką m.in. książek z ks. Janem Kaczkowskim „Szału nie ma, jest rak” i „Żyć aż do końca. Instrukcja obsługi choroby”.
W najbliższym czasie odbędą się dwa spotkania autorskie z nią, poświęcone książce „Na początku był sens” oraz osobie ks. Grzywocza. W najbliższy wtorek (10 kwietnia) o godz. 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu (Rynek 3), a w następny poniedziałek (16 kwietnia) o godz. 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu (ul. Minorytów 4).
Książka będzie także prezentowana na Targach Wydawców Katolickich (12-15 kwietnia, Warszawa, Arkady Kubickiego) na stoisku „Więzi”. Już teraz można ją kupić w księgarni internetowej wydawnictwa.
Fragment obrazu „Drugi dzień stworzenia” Natalii Rusieckiej, który wykorzystano na okładce książki „Na początku był sens”