Nowy numer 17/2024 Archiwum

Usłyszeli bardzo szczegółowe pytania

Poznaliśmy zwycięzców diecezjalnego etapu XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

- Etap ustny bardzo mnie stresował - mówi też Katarzyna Kroker. - Od razu się przyznaję, że nie przeczytałam wszystkich Psalmów, ale nadrobię to przed finałem w Niepokalanowie. Szczęśliwie to, co udało mi się przerobić, było na teście. Byłam zadowolona po jego napisaniu - przyznaje. Zapytana, czy poza przygotowaniami do konkursu sięga po Biblię, odpowiada, że tak. - Między innymi czytając poprzez aplikację czytania mszalne na dany dzień. Czasem też spontanicznie otwieram Biblię, by fragment przeczytać - mówi.

W komisji konkursowej zasiadali bibliści ks. dr Andrzej Demitrów i dr Sebastian Malkusz oraz Mateusz Zbróg, wicedyrektor opolskiego oddziały Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

- Test obejmował z jednej strony bardzo rozległe zagadnienia, a z drugiej strony - bardzo szczegółowe. Opanowanie tak szerokiego materiału, czyli 150 psalmów oraz bardzo trudnych listów Pawłowych, dla młodzieży było bardzo wysokim progiem - podkreśla ks. Andrzej Demitrów. - Myślę, że nie dysponujemy jeszcze takim poziomem czytania Pisma Świętego, aby na tak szczegółowe pytania odpowiadać - dodaje.

- W czasie liturgii słuchamy słowa Bożego, które najczęściej jest odpowiedzią na indywidualne sytuacje w konkretnym momencie życia, w jakim jesteśmy. Natomiast w konkursie chodzi o wiedzę. Dlatego ważne jest, by przeczytać nie tylko fragmenty, które w liturgii są pewnym obrazem całości, ale poznać szerszy kontekst, a to wymaga przeczytania całego rozdziału czy całej księgi - wyjaśnia biblista.

Największą trudność finalistom sprawiło pytanie: w jakiej miejscowości Paweł sprzeciwił się postępowaniu Piotra? Większość wskazała na Jerozolimę, a - jak podkreśla ks. Demitrów - chodziło o Antiochię, której nikt nie wskazał. Sporo problemów sprawiło też pytanie o znaczenie słowa „biskup”. - Uczestnicy bardziej skoncentrowali się na pełnionej przez biskupa funkcji niż na dosłownym znaczeniu terminu. Słowo „episkopos” znaczy stróż, nadzorca, opiekun. A młodzież odpowiadała bardziej od strony tego, jak postrzega biskupa, czyli jako pasterza, posłańca Bożego - podsumowuje ks. Demitrów.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej organizuje Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy