Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia świętuje swoje 25-lecie. O jej działalności pisze Sandra Narewska z DFOZ.
W ciągu 25 lat działalności Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia 734 dzieci znalazło nową rodzinę przy wsparciu Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego i Opiekuńczego, ponad 1600 matek z dziećmi otoczono opieką w Domu Matki i Dziecka, a z pomocy Diecezjalnej Poradni Rodzinnej skorzystało ponad 15 000 osób. Te liczby są imponujące i pokazują, że od ćwierćwiecza nie ma dla nas sytuacji bez wyjścia.
Każdy rok oznacza dla Fundacji kolejny krok w rozwoju. Wciąż podejmujemy się pionierskich inicjatyw i nie ustajemy w poszukiwaniu nowych sposobów na ulepszenie funkcjonowania naszej organizacji, a co za tym idzie zwiększenia wydajności w zakresie udzielania pomocy kierowanej do naszych beneficjentów.
Samodzielnie poszukujemy źródeł finansowania naszej działalności m.in. poprzez uczestnictwo w rozmaitych programach grantowych: miejskich, wojewódzkich, ministerialnych, unijnych. Wiele z nich realizujemy w partnerstwie z innymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami, dzieląc się swoją wiedzą, ale również zyskując w ten sposób nowe kompetencje.
Kadra Fundacji to specjaliści wielu dziedzin, którzy stale doskonalą swój warsztat i pogłębiają wiedzę. Współpracuje z nami wielu ekspertów, świadcząc specjalistyczne wsparcie na rzecz naszych podopiecznych. Część z nich pomaga nam w ramach wolontariatu, który jest jednym z filarów działalności Fundacji. To dzięki nim możemy zrealizować jeszcze większą ilość działań i wspólnymi siłami przyczynić się do poprawy jakości życia wielu osób.
Działalność każdej z jednostek to tysiące historii naszych podopiecznych, którzy w trudnym momencie swojego życia zwrócili się do nas z prośbą o wsparcie. Każda z tych opowieści jest unikatowa i jednakowo dla nas ważna. Wizyta w naszej Fundacji to często punkt zwrotny, pierwsze miejsce dające nadzieję oraz przede wszystkim konkretną pomoc. Jesteśmy dumni, że na przestrzeni lat mogliśmy pomagać osobom zamieszkałym nie tylko w naszym regionie, ale również w całej Polsce. Z radością myślimy o minionym ćwierćwieczu i jednocześnie jesteśmy wdzięczni za zaufanie, jakim nas obdarzyliście. Życzymy sobie co najmniej kolejnych 25 lat tak prężnej działalności, której celem jest zawsze życzliwa pomoc drugiemu człowiekowi.
Obchody 25-lecia działalności Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia rozpocznie Zjazd Rodzin Adopcyjnych i Przyjaciół Dzieci Adoptowanych, który odbędzie się 9 czerwca w Kamieniu Śląskim.
13 i 14 czerwca odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa „Rodzina z problemem uzależnienia – stare i nowe spojrzenie”, która zostanie zorganizowana z inicjatywy Diecezjalnej Poradni Rodzinnej, przy współpracy Urzędu Miasta Opola, Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Opolu oraz Katedry Duszpasterstwa i Profilaktyki Dysfunkcji Rodziny w Instytucie Nauk o Rodzinie Uniwersytetu Opolskiego.
16 czerwca w Domu Matki i Dziecka odbędzie się festyn, podczas którego po raz pierwszy spotka się liczne grono obecnych i byłych mieszkanek Domu.
Uroczyste obchody naszego Jubileuszu odbędą się w niedzielę 17 czerwca. Rozpocznie je Msza św. celebrowana przez bp. Andrzeja Czaję w kościele seminaryjno-akademickim św. Jadwigi w Opolu (godz. 10). Eucharystia będzie sprawowana w intencji podopiecznych, pracowników i dobrodziejów Fundacji. Następnie w auli Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego odbędzie się spotkanie, podczas którego w formie multimedialnej zostanie zaprezentowany dorobek DFOZ. Następnie wręczone zostaną statuetki dla „Przyjaciół Fundacji”, a zwieńczeniem obchodów będzie recital wokalny sopranistki Aleksandry Szafir.