Nowy numer 43/2020 Archiwum

Spojrzenie w głąb

W Kamieniu Śląskim zakończyły się rekolekcje muzyków kościelnych diecezji gliwickiej i opolskiej.

Przez trzy dni, od 25 do 27 czerwca, prawie 40-osobowa grupa organistów przebywała w ośrodku Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim. Oprócz muzyków kościelnych z obu diecezji był wśród nich również organista z Jasnej Góry pochodzący z Grodkowa na Opolszczyźnie.

Rekolekcje dla nich głosił ks. Piotr Kierpal, duszpasterz muzyków kościelnych diecezji opolskiej. W oparciu o adhortację apostolską „Gaudete et exsultate” papieża Franciszka mówił w nauczaniach o powołaniu do świętości w posłudze muzyka kościelnego.

- Uczestniczy on w liturgii przede wszystkim od strony organizacyjnej, dlatego tak bardzo ważny jest moment kiedy muzyk kościelny sam siada wśród wiernych i staje się adresatem słów, które do niego są skierowane – zauważa ks. Adam Kozak, referent ds. muzyki kościelnej diecezji gliwickiej. - Aby jego posługa mogła zyskać wymiar duchowy, ważne jest zatrzymanie się, spojrzenie w głąb swojego życia duchowego, ale też spotkanie we wspólnocie organistów, którzy przeżywają podobne sytuacje - radości czy problemy.

Spojrzenie w głąb   Rekolekcje głosił ks. Piotr Kierpal, duszpasterz muzyków kościelnych diecezji opolskiej Piotr Denisiewicz W programie rekolekcji znalazł się też czas na wymianę doświadczeń. Zaplanowany został również wyjazd do pocysterskiego kościoła w Jemielnicy. Tam muzycy poznawali dawne opactwo i uczestniczyli w sprawowanej w ich intencji Eucharystii.

Na zakończenie rekolekcji podczas Mszy św. w kaplicy zamkowej ośrodka zaśpiewał chór złożony z uczestników pod kierunkiem Tadeusza Eckerta z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.

Kamień Śląski, w którym gościli w tym roku, jest szczególnym miejscem, tam odbywały się pierwsze rekolekcje muzyków kościelnych obu diecezji. Zwyczajowo odwiedzają naprzemiennie diecezję gliwicką i opolską, dlatego w przyszłym roku spotkanie odbędzie się u nas - w Oblackim Centrum Młodzieży w Kokotku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama