Przygotowali wystawę, która pokazuje, że kościół św. Anny żyje w świadomości Ślązaków już 500 lat.
W 2018 roku mija 500. rocznica konsekracji kościoła św. Anny w Oleśnie. Jubileusz stał się przyczynkiem do przygotowania wystawy „W kręgu oleskiego sanktuarium”. Ekspozycja ze zbiorów członków oleskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego prezentowana jest w czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Można ją oglądać do 16 sierpnia 2018 r.
- Naszym zadaniem jako numizmatyków jest propagowanie pięknej idei gromadzenia zabytków w postaci monet - mówi Wojciech Łonak z oleskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Podczas wernisażu przypomniał legendę powstania kościoła św. Anny w Oleśnie, a także historię jego rozbudowy.
- Wystawę zatytułowaliśmy „W kręgu oleskiego sanktuarium”. Kręgu wiary nie da się pokazać, wiarę po prostu trzeba praktykować. Natomiast można przy pomocy różnych przedmiotów pokazać to, co związane jest z drugim kręgiem, czyli ukazaniem sanktuarium jako zabytkiem architektury. To piękny, drewniany kościół, który przetrwał 500 lat - podkreślał Wojciech Łonak.
W gablotach znalazły się m.in. oryginalne pocztówki z XIX i 1. połowy XX wieku, artykuły sprzed 100 lat o świętowaniu 400. rocznicy poświęcenia kościoła, a także emitowane przez Mennicą Warszawską okolicznościowe monety: 7 anien i 77 anien.
Na wystawie prezentowany jest też emitowany przez oleskich numizmatyków 500-złotowy banknot z okolicznościowym nadrukiem. Na awersie znajdziemy cudami słynącą figurkę i napis: „Święta Anna Samotrzecia Oleska”, a na rewersie bryłę kościoła i tekst: „Jubileusz 500-lecia Konsekracji Sanktuarium św. Anny. Olesno 1518-2018”.