Podczas gali "Opolszczyzna aktywna społecznie" nagrodzono i wyróżniono wielu wolontariuszy, społeczników i organizacje pozarządowe.
Taka gala odbyła się po raz drugi. Na widowni Filharmonii Opolskiej zasiedli ci, którzy w codzienności swój czas, umiejętności doświadczenie, a przede wszystkim serce wkładają w działalność na rzecz drugiego człowieka.
- Człowiek żyje nie tylko dla siebie. Jeśli potrafi coś z siebie dawać innym, to jest to coś najpiękniejszego w życiu. Największą wartością jest to, by potrafić nieść dobro i pomoc - u początku gali mówił wicemarszałek Stanisław Rakoczy.
W kolejnych konkursach na scenie licznie stawali nominowani. Najpierw wolontariusze nagradzani przez Opolskie Centrum Inicjatyw Pozarządowych w konkursie „Barwy wolontariatu 2018”. To już 18. edycja, a wśród nominowanych znaleźli się zarówno młodzi oraz dorośli, jak i seniorzy. Każda z tych osób to osobna historia dobra, które jest wnoszone w nasz świat.
Zespół OCWIP-u przyznał wyróżnienie specjalne za postawę społeczną. Uhonorowana została Irena Kubara Kootstra, która od 5 lat prowadzi projekt społeczny „Fryzura za uśmiech”, kierowany do osób wykluczonych. Pani Irena strzyże narkomanów, bezrobotnych, niepełnosprawnych i bezdomnych również w różnych krajach europejskich i w Ameryce Południowej. Najważniejsze jest dla niej to, by każdy po zakończonym strzyżeniu i czesaniu po prostu się uśmiechnął i spojrzał inaczej na rzeczywistość.
Natomiast laureatem Barw Wolontariatu 2018 został Norbert Moric, wolontariusz w Domu Spokojnej Starości „Św. Barbara” w Kamionku.
- Jest osobą niesamowitą. Potrafi przyjechać kilka razy w ciągu dnia. Pomaga w ogrodzie, w kuchni, w przewożeniu mieszkańców. Jest niesamowitym oparciem i pomocą dla nas wszystkich. Ma w sobie bardzo dużo cierpliwości i szacunku dla każdego - Celina Woźniak opowiada o laureacie konkursu. - Norbert jest człowiekiem, który pomaga wszystkim. Jest na każde zawołanie - dopowiada Getruda Jucha, mieszkanka domu.
Na 2. miejscu znalazł się Szkolny Klub Wolontariatu w Zespole Szkół Ekonomicznych w Opolu, który każdego roku zrzesza ponad 50 uczniów. - Wolontariat realizujemy w dwóch formach - jest to wolontariat stały i akcyjny. W ramach stałej pracy nasi wolontariusze są w świetlicach, Domach Pomocy Społecznej, bibliotekach, OSP i wielu innych miejscach. Natomiast w ramach wolontariatu akcyjnego przeprowadzamy „Adopcję serca”, koncert „Otwarte serce” i „Pola nadziei” dla Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu - opowiada Lidia Stotko, opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariatu.
3. miejsce zajął Eugeniusz Szewczuk, który jest wielkim pasjonatem tradycji kresowej i przewodniczącym Koła Miłośników Kultury Kresowej w Brzegu. Jest też orędownikiem powstania Muzeum Dziedzictwa Kresów Wschodnich w Brzegu.
W drugiej części gali uhonorowani zostali społecznicy z różnych zakątków województwa opolskiego. Wielu z nich już przez kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat działa społecznie, niosąc konkretne dobro.
Laureaci nagrody Społecznik Roku 2017 Anna Kwaśnicka /Foto Gość
Jury przyznało pięć wyróżnień i trzy nagrody. Laureatami nagrody Marszałka Województwa Opolskiego „Społecznik Roku 2017” zostali: Katarzyna Gołębiowska-Jarek, Tomasz Golasz i Halina Oster.