- Prawdziwy Kościół jest otwarty, wspólnotowy i służebny - mówił bp Andrzej Czaja do dyrektorów rozgłośni katolickich.
- Słowa św. Jana Pawła II „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi” są dziś tak bardzo aktualne! Najpierw Kościół - a szczególnie prezbiterium (wszyscy księża - przyp. ak) Kościoła w Polsce - musi sobie te słowa wziąć do serca. Nie lękajcie się pod wpływem presji, świata, mocnej fali uderzeniowej, niezrozumienia nieraz ze strony wiernych, niezrozumienia między nami, braku jedności. Nie lękajcie się! Bóg jest z nami, Bóg jest po naszej stronie - mówił dzisiaj (16 października) bp Andrzej Czaja podczas Mszy św. dla dyrektorów rozgłośni katolickich, którzy odbywają swoje cykliczne spotkanie tym razem w diecezji opolskiej - w Kamieniu Śl. i Opolu.
Biskup opolski, nawiązując do przypadającej dzisiaj 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, podkreślał, że Jan Paweł II od pierwszej chwili pokazał się światu bez cienia triumfalizmu.
- Tym sobie zjednał ludzi od razu. W jego słowach nie było nic z tryumfalizmu. Wręcz odwrotnie: ludzka twarz. To jest szczególnie ważne w funkcjonowaniu Kościoła: musimy objawić światu ludzką twarz, ludzkie oblicze. Bez tryumfalizmu. Po 1989 r. myśmy się zatrzymali na poziomie wspominania wielkich zasług Kościoła w czasach systemu komunistycznego. Trochę to nas uśpiło. Ważna jest dobra pamięć o przeszłości, ale nie możemy zapomnieć o nowych wyzwaniach. A w związku z tym o nowych zadaniach i jak się to mówi prosto: do roboty! Trochę daliśmy się uśpić i trochę zatrzymaliśmy się na poziomie triumfalizmu - mówił bp Andrzej Czaja do zgromadzonych w kaplicy Domu Księży Emerytów.
W spotkaniu bierze udział 23 dyrektorów rozgłośni katolickich, wśród nich jest jeden świecki - Piotr Michalec, zastępca red. naczelnego radia eM w Kielcach.
Biskup wspominał swoje spotkania z prof. Stefanem Świeżawskim, świeckim audytorem Soboru Watykańskiego II, którego pytał o to co Sobór wniósł nowego w myślenie Kościoła o sobie. - Bez namysłu mi odpowiedział: Prawdziwy Kościół to Kościół otwarty, wspólnotowy i służebny. Daleko nam do tego, co Sobór jasno postanowił. Myślę, że w Polsce przyszedł czas oczyszczenia Kościoła z różnych „nawisów”, tego, co odebrało mu blask piękna oblicza Bożego. Kościół nie będzie przyciągał, jeżeli nie będzie blasku na jego obliczu. Myślę i mam nadzieję, że to oczyszczanie będzie temu służyło, że będzie kształtować Kościół taki jakim go Duch Święty chce mieć, jakim go objawił przez ojców soborowych. Kościół otwarty, wspólnotowy i służebny - mówił ordynariusz opolski.
- Pierwszym wyzwaniem dla rozgłośni katolickich jest dawanie rzetelnej informacji o Kościele. Trzeba mówić o wielorakim dobru, jakie realizuje. Także o jego naturze i misji. Potrzebna jest katecheza - ale nie jako dosłowna katecheza szkolna - o Kościele. Ludzie nie rozumieją, czym jest Kościół. Większość nie wie, że jest Kościołem. A nawet jeśli to wiedzą, to się nie utożsamiają z Kościołem. Trzeba dać słuchaczom solidną dawkę wiedzy o Kościele - łącznie z tym, że mówimy o dobru, ale również nie ukrywamy tego, co grzeszne - mówił bp Andrzej Czaja.
Księża dyrektorzy odprawili Mszę św. z biskupem opolskim Andrzej Kerner /Foto Gość