Stary, drewniany kościół w Biskupicach ma 300 lat.
"Dotychczasowy stary drewniany kościół był zbyt mały i nie mógł w dni świąteczne pomieścić wiernych. Był też już bardzo zniszczony. Ten kościół rozebrano i w 1718 r. wybudowano obszerniejszy i okazalszy. Też drewniany. Kościół został oddany pod opiekę św. Jadwigi, patronki Śląska i poświęcony w niedzielę po święcie św. Jadwigi, przy licznym udziale duchowieństwa i wiernych. Poświęcenia dokonał ówczesny proboszcz sternalicki i biskupicki Jan Stanisław Kosmacki. Budowę kościoła prowadził cieśla Jan Miksa z Kraskowa. Wykonał drewnianą tablicę z informacją o tym wydarzeniu” - tyle zapisano (po polsku) w kronice parafialnej Biskupic w roku 1718.
Kościół obchodzący swoje trzechsetlecie nosi wezwanie św. Jadwigi Śląskiej. - Można przypuszczać, że pierwszy kościół w tym miejscu stał już w XIII wieku - mówi ks. dr Bernard Joszko. Jest proboszczem w Biskupicach (dekanat Gorzów Śląski) od 38 lat.
Jego dziełem są m.in. bogato udokumentowane, obszerne monografie parafii Biskupice i Kościeliska (do których, kiedyś Biskupice należały). Ks. Joszko wiąże niespotykane w tej części diecezji wezwanie kościoła z faktem, iż Biskupice należały w średniowieczu do biskupów lubuskich, a jednym z nich był Wilhelm z Nysy, który uczestniczył w procesie kanonizacyjnym św. Jadwigi Śląskiej.
Parafia liczy obecnie 750 mieszkańców. W Biskupicach jest jeszcze drugi kościół - pw. św. Jacka. Jest murowany i większy niż kościół św. Jadwigi, kościół poprotestancki, przejęty przez katolików po 1945 r., który pełni również funkcję kościoła parafialnego. Do parafii należą także Boroszów (z własnym, drewnianym kościołem z XVII wieku), Kolonia Biskupska i Drogi Biskupskie.
- Na uroczystość 300-lecia odnowiony został ołtarz, ambona i chrzcielnica. Dalsze prace przewidzieliśmy na rok przyszły. Ofiarność parafian i ich troska o kościoły jest naprawdę wielka - przyznaje proboszcz.
W tym roku liczba dominicantes (uczestników niedzielnej Mszy św.) w parafii wyniosła 360 i od lat waha się w granicach 50 procent parafian.
Specjalną pamiątką jubileuszu będzie kopia wykonanej w 1718 r.drewnianej tablicy informującej o budowie kościoła św. Jadwigi. Zawiśnie ona nad drzwiami do zakrystii, skąd zniknęła po II wojnie światowej i odnalazła się kilka lat temu w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
Więcej o historii kościoła w Biskupicach i życiu aktualnym parafii w „Gościu Opolskim” 18 listopada.