- Wszyscy potrzebujemy stałego pogłębiania jedności z Jezusem - do nadzwyczajnych szafarzy mówił bp Paweł Stobrawa.
W homilii bp Stobrawa mówił o królowaniu Jezusa Chrystusa. - Jego królestwo jest zupełnie inne niż te, które ludzie ustanawiali i o które zbrojnie walczyli. Królestwo Chrystusa jest królestwem ludzkich serc, a jego wielkość i potęgę nie mierzy się wartościami materialnymi, ale wartościami duchowymi, a więc wielkością dobra, prawdy, miłości, sprawiedliwości, pokoju, zdolnością do poświęcenia, zdolnością do ofiar, bezinteresowną służbą, wytrwałością w cierpieniu, zdolnością do przebaczenia - mówił.
Biskup wskazywał na dwa wymiary urzeczywistniania się królestwa Chrystusa: indywidualny i społeczny. - W wymiarze indywidualnym urzeczywistnia się w każdym człowieku wierzącym, a w wymiarze społecznym - we wspólnocie ludzi wierzących w Chrystusa - wskazywał.
Pytał, jaką wartość mają w naszym życiu śpiewane słowa: „Chrystus Wodzem, Chrystus Królem, Chrystus Władcą nam” czy „Króluj nam Chryste zawsze i wszędzie”? - Jeżeli słowa tych pieśni płyną z głębi serc, to oznaczają, że Jezus jest dla mnie kimś najważniejszym i w moim życiu musi zająć pierwsze miejsce. A jeżeli jest dla mnie najważniejszy, to muszę być Jego świadkiem wszędzie, gdzie mnie postawi Boża Opatrzność - mówił bp Paweł.
W diecezji opolskiej nadzwyczajnymi szafarzami są świeccy mężczyźni oraz osoby konsekrowane Anna Kwaśnicka /Foto Gość
- Do was o tych sprawach nie trzeba mówić, o potrzebie otwarcia serca dla Jezusa. Przecież wasze życie religijne, a także podjęcie posługi nadzwyczajnego szafarza, ma swój fundament w głębokiej wierze i w życiu w jedności z Jezusem. Jednak my wszyscy - biskup, kapłan, osoba konsekrowana, ojciec rodziny, matka rodziny - wszyscy potrzebujemy stałego pogłębiania jedności z Jezusem. Potrzebujemy wzrostu w wierze, umacniania naszej wiary - mówił.
Zwracał też uwagę: - Bez tego stałego pogłębiania naszej wiary i w naszym życiu może się powtórzyć tragedia apostołów, którzy byli bardzo blisko Jezusa, a gdy przyszła najtrudniejsza chwila, to jeden zdradził, drugi zaparł się, inni uciekli.
- Potrzeba nam stale umacniać naszą wiarę przez pogłębione życie modlitewne i sakramentalne, zgłębianie i rozważanie Bożego słowa - wskazywał biskup. Podkreślał, że pomocą są też dni skupienia i rekolekcje, które dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. organizuje każdego roku Komisja Liturgiczna.
Po homilii nadzwyczajni szafarze Komunii św. odnowili swoje przyrzeczenia.