74 lata temu na terenie dzisiejszego szpitala wojewódzkiego został zastrzelony znany opolski kaznodzieja i kapelan szpitalny ks. Georg Hertel. Stanął w obronie kobiety przed żołnierzami radzieckimi, którzy chcieli ją zgwałcić.
– To męczennik, nasz opolski święty. Oddał życie jako dobry pasterz. W naszym mieście mamy sporo świątobliwych postaci, które oczekują zmartwychwstania na opolskich cmentarzach. Ale na przestrzeni już dziewięciu wieków nigdy nie mieliśmy grobu męczennika, który żył w naszym mieście – mówi ks. Wolfgang Globisch o ks. Georgu Hertlu. Dzisiaj (24 stycznia) przypada 74. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Hertla, który był duszpasterzem młodzieży i kapelanem szpitali w Opolu od roku 1936. Został zastrzelony przez żołnierza Armii Radzieckiej na korytarzu obecnego szpitala wojewódzkiego (przy ul. Katowickiej), kiedy stanął w obronie jednej z kobiet, którą dwóch żołnierzy radzieckich chciało zgwałcić.
Ks. Hertel jest jednym z 40 duchownych z terenu diecezji opolskiej zamordowanych przez wkraczającą w 1945 r. na Śląsk Opolski Armię Czerwoną. Ks. Globisch, emerytowany proboszcz parafii w Kolonowskiem i pierwszy dyrektor Centralnej Biblioteki Caritas, był uczniem ks. Hertla, kiedy uczęszczał do wyższej szkoły średniej dla chłopców (obecnie mieści się tam wydział budownictwa PO, ul. K. Miarki) w latach 1943-44. Dlatego stara się o pamięć o swoim katechecie, który nie zawahał się oddać życia w obronie godności kobiety.
Staraniem ks. Globischa nad grobem ks. Hertla, który mieści się na małym cmentarzyku obok kościoła pw. MB Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu („na Górce”), jesienią ub.r. postawione zostały granitowy nagrobek, krzyż i płyta z napisem: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. Ksiądz napisał i wydał także książeczkę pt. „Opolski męczennik. Ks. Georg Hertel – świadek wiary i miłości”.
W diecezji opolskiej planowane jest doroczne wspomnienie duchownych, którzy ponieśli męczeńską śmierć z rąk żołnierzy Armii Czerwonej w roku 1945. Szczegóły jeszcze nie są znane, ale pierwsza uroczystość odbędzie się prawdopodobnie właśnie w kościele „na Górce” przy grobie ks. Georga Hertla.
Więcej w bieżącym wydaniu "Gościa Opolskiego" nr 4/2019 na 27 stycznia.