W Muzeum Powiatowym w Nysie można podziwiać płótna reprezentujące sztukę flamandzką i hiszpańską.
Malarstwo flamandzkie reprezentuje płótno "Porwanie Prozerpiny". 1600 r. To obraz pędzla Jana Brueghla starszego, zwanego Aksamitnym, i Hendrika van Balena. Został namalowany między rokiem 1600 a 1612.
- Treść obrazu nawiązuje do mitologicznej opowieści Owidiusza o uprowadzeniu Persefony (Prozerpiny) przez Hadesa (Plutona). Dzieło stanowi znakomity przykład erudycyjnego i rebusowego zarazem flamandzkiego malarstwa gabinetowego (kolekcjonerskiego). Nie ma tu dosłownej narracji o micie, a ukryte prawdy filozoficzne obecne na obrazie "ubrane" są w oryginalną wizję artystyczną, ze znawstwem i umiejętnym zastosowaniem tradycji ikonograficznej antyku, "zanurzone" w ideę neoplatonizmu i alchemii. Obraz stanowi wybitną i skomplikowaną alegorię o życiu i śmierci - wyjaśnia w opisie dzieła M. Rafał Makarewicz.
Do dzieł malarstwa hiszpańskiego należy obraz "Chłopcy z melonem i winogronami", który powstał około 1650 r. Jego autorem jest jeden z najsłynniejszych artystów europejskich, malarz epoki baroku - Bartolomé Estéban Murillo z Sewilli wraz z warsztatem.
- To druga wersja innego dzieła Murilla ze zbiorów monachijskiej Starej Pinakoteki pt. "Trauben- und Melonenesser" z około 1645 r. Oba dzieła różnią rozwiązania kolorystyczne oraz kilka szczegółów wirtuozersko namalowanej martwej natury - wyjaśnia prof. Juliusz Chrościcki.
Profesor w opisie obrazu podkreślił: - Katolicki malarz, jakim był Murillo, namalował dzieci, którym warto pomóc, jako bliźnim w potrzebie. Temat obrazu sugeruje potrzebę nie tylko dokonywania jednorazowych aktów miłosierdzia - jak podanie spragnionemu wody do picia - ale podejmowanie ciągłych działań, takich jak opieka nad porzuconymi.
Jak podczas wernisażu wyjaśnił Edward Hałajko, dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie, pochodzące z kolekcji prywatnej obrazy nie są prezentowane w galerii wystaw czasowych, ale na 2. piętrze w galerii malarstwa zachodnioeuropejskiego. - Te dzieła wymagały odpowiedniej oprawy o odpowiedniego miejsca - zapewniał Edward Hałajko.
Nim uczestnicy spotkania mogli je zobaczyć, w tematykę malarstwa XVII-wiecznego wprowadził ich prof. Juliusz Chrościcki z Instytutu Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Wystawie dwóch obrazów towarzyszy prezentacja hiszpańskiej rzeźby "Madonny na kuli ziemskiej" z przełomu XVII i XVIII wieku, która znajduje się w zbiorach nyskiego muzeum. Wizerunek Immaculaty rozpropagowali w całej Europie malarze hiszpańscy, przede wszystkim Murillo, Ribera i de Zurbarán, stąd jej obecność na ekspozycji.
Wystawę zorganizowano w Roku B.E. Murilla i w 450. rocznicę śmierci Piotra Bruegla starszego. W Nysie będzie prezentowana do końca marca.
Więcej w „Gościu Opolskim” nr 6/2019.