Nowy numer 41/2019 Archiwum

Oczyszczanie polityki

Już wieki temu analizowano problem, czy wolno zabić tyrana. Odpowiedzi były różne. Dziś nie tak pytamy. Dziś tyranem bywa najczęściej jakaś siła polityczna – czy to partia, czy organizacja o szerszym zasięgu.

Takiego zbiorowego tyrana nie można po prostu zasztyletować bądź otruć. Zbiorowego tyrana tylko zbiorowy wysiłek przezwycięży. Dlatego największym sprzymierzeńcem tyranów i szaleńców jest bierność większości społeczeństwa. Zatem pierwszy postulat to społeczna aktywność obywateli. Aktywność – ale jaka? Najpierw umysłowa, poznawcza. I wszechstronna. Bo trudno zrozumieć polityczne decyzje, nie znając świata, którego dotyczą. Trzeba też przełamać niechęć do polityki. Procent głosujących w różnych wyborach jest niski. W dużej mierze spowodowane jest to wspomnianą niechęcią, czasem wręcz obrzydzeniem wobec polityków. Nie pomoże choremu ten, kto brzydzi się objawami choroby. Drugi postulat to znajomość etycznych prawideł. Z tym też nie jest dobrze w naszym europejskim społeczeństwie. Z wielu powodów. Także dlatego, że elitom politycznym potrzebne jest społeczeństwo nieumiejące wartościować moralnie. Wiele środowisk musi zjednoczyć się w wysiłku przywracania polityce etycznego wymiaru.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL