Nowy numer 42/2019 Archiwum

Najwyższe dobro w polityce

Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, co stanowi najwyższe dobro w polityce. Mnogość tych odpowiedzi powoduje, że tak trudno z etycznego punktu widzenia wartościować polityczne zamysły, metody, dokonania – z wyjątkiem skrajnych.

Bez wątpienia do najwyższych wartości należy pokój i wszystko, co pokój buduje. Inną taką bezsporną wartością jest dobrostan obywateli – zamożność, dostęp do wszelakich dóbr, niezakłócone funkcjonowanie życia społecznego. Nie można zlekceważyć poczucia ojczyzny – bo jest to jeden z czynników stanowiących o tożsamości człowieka. Drugim, równoległym czynnikiem jest religia. Jak by nie było, to religia wyznacza najściślejsze ramy obszaru dobra. Nie sposób określić, w jakiej kolejności szeregować ważność tych wartości. A jest ich więcej, i to wcale nie błahych. Jeśli konkurują one ze sobą – to zaczyna się źle dziać. Jeśli różne opcje polityczne wskazują na którąś z tych bądź innych wartości jako jedyną – to otwarta zostaje droga do sporu. Wojna społeczna zaczyna się wtedy, gdy tę jedyną wartość godną uwagi uznaje się za wyłączną. Jaki wniosek z tych rozważań? Otóż ten, że nikt nie ma monopolu na dobro najwyższe, a współpraca potrzebna jest zawsze politykom i obywatelom.•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL