W Opolu w wieczór uroczystości Bożego Ciała odbył się dziesiąty już Koncert Uwielbienia.
Choć po 18.00 nad Opolem zebrały się ciemne chmury i choć padało, gdy na przystrojonej 10 tysiącami kwiatów scenie pojawił się taneczny team, to można śmiało napisać, że pogoda w czasie tej wielkiej modlitwy uwielbienia nieodmienne dopisała. A maluchom z Dziecięcego Koncertu Uwielbienia, które weszły na scenę po bloku tańców lednickich, deszcz już nie towarzyszył.
Nim blisko setka chórzystów, solistów i instrumentalistów rozpoczęła koncert wielkanocną pieśnią „Wesoły nam dzień dziś nastał”, wyemitowany został krótki reportaż o znaczeniu modlitwy uwielbienia, która nie jest powtarzaniem słów: „Panie Boże, uwielbiam Cię, uwielbiam Cię, uwielbiam Cię”, ale jest wyznawaniem wiary w to, kim Bóg jest.
Z minuty na minutę przed sceną stawało się coraz ciaśniej. Rodziny z małymi dziećmi, młodzież, małżeństwa, ludzie starsi, siostry zakonne, klerycy, księża... Tak Opole uwielbia.
A gdy na scenę został wniesiony Najświętszy Sakrament, biskup opolski Andrzej Czaja poprowadził wszystkich w modlitwie. - To wielka tajemnica naszej wiary: Twoja bliskość, Twoja obecność, Twoje przychodzenie, Twoja miłość. Nie umiemy tych tajemnic ogarnąć, nieraz nie umiemy też na co dzień nimi żyć, ale wielka to radość, że jesteś z Nami. Miesza się w sercach naszych wdzięczność z zachwytem - modlił się bp Andrzej Czaja.
U końca koncertu ordynariusz mówił: - Bardzo wam dziękuję za waszą obecność, za piękne świadectwo ukochania Pana Boga. Trwajcie w takim świadectwie w codzienności. Weźcie też z sobą taką myśl, że Pan Bóg, jak człowiek chce Go chwalić całym życiem, bardzo mu sprzyja.
Przywołał też słowa z adhortacji papieża Franciszka „Christus vivit”, do których nawiązał w refleksji. - I ja wam to powtarzam: żyjcie jak apostołowie po Wielkanocy. Nie jak apostołowie w Ogrodzie Oliwnym, którzy posnęli, byli otępiali, ale jak apostołowie zmotywowani, rozradowani, pełni pokoju Jezusa Zmartwychwstałego i mocy Jego. Tak żyjcie na co dzień. My nie możemy być gnuśni, nie możemy być ospali, roszczeniowi, półprzytomni. Żyjmy jak apostołowie po Zmartwychwstaniu Jezusa - zachęcał bp Czaja.
Biskup podziękował ks. Eugeniuszowi Plochowi oraz Monice i Michałowi Fitom, którzy zapoczątkowali organizowanie Koncertów Uwielbienia w Opolu. - Dziękuję wam, że jesteście, że przychodzicie - zwrócił się do wszystkich Michał Fita. - Myślę, że kiedy na pierwszym koncercie po drugiej stronie stała maleńka scena, to najmłodsi z naszych dzisiejszych chórzystów byli przyprowadzeni przez swoich rodziców za rączki. Cieszę się, że nieprzerwanie jesteście. I chcę podziękować wszystkim, którzy włączyli się w Dzieło Modlitwy za Młode Pokolenie, którzy modlą się za młodzież diecezji opolskiej i za nas, twórców tego koncertu. Dziękuję też wszystkim, których ta scena gościła przez kolejne lata - mówił M. Fita.
10. Koncert Uwielbienia był też okazją, by podziękować tym, dzięki którym możliwe jest jego organizowanie. Na scenę zaproszeni zostali sponsorzy i dobroczyńcy koncertu, a także przedstawiciele współorganizatorów z Radia Doxa czy Wydawnictwa i Drukarni Świętego Krzyża.
Całe wydarzenie było nagrywane przez ekipę TVP i będzie retransmitowane. A w oczekiwaniu na 11. Koncert Uwielbienia można słuchać świeżo wydanej płyty z ubiegłorocznej modlitwy. Album został zatytułowany „#OpoleUwielbia 2018”.
Czytaj także o idei i historii opolskich Koncertów Uwielbienia: Jezus na scenie