Ośmiu mieszkańców Domu Księży Emerytów w Opolu wspólnie świętowało 65., 60. i 50. rocznicę przyjęcia sakramentu kapłaństwa.
Uroczystość odbyła się w środę 26 czerwca i rozpoczęła Mszą św. w kaplicy świętych Anny i Joachima. Przewodniczył jej bp Paweł Stobrawa, który na początku homilii przypomniał trzy daty: 20 czerwca 1954 roku, 21 czerwca 1959 roku oraz 15 czerwca 1969 roku. To właśnie w tamtych dniach - 65, 60 i 50 lat temu - jubilaci przyjmowali sakrament święceń kapłańskich.
Odczytując fragment modlitwy święceń, bp Stobrawa przypomniał zadania, jakich jubilaci przed laty się podjęli. - Diecezja otrzymała wtedy nowych kapłanów - głosicieli słowa Bożego i szafarzy świętych sakramentów. Spełniły się marzenia i pragnienia serca tych młodych ludzi. Zostały uwieńczone modlitwy ich rodziców, wspólnot parafialnych i całego Kościoła - mówił biskup.
Zwracając się do każdego z jubilatów, przypomniał miejsca jego posługiwania. Rozpoczął od księży obchodzących 65. rocznicę święceń kapłańskich.
Ks. prałat Adam Igielski był wikariuszem w parafiach w Raciborzu-Markowicach, a także jako proboszcz w Głębinowie, Goświnowicach, Zalesiu Śląskim, Opolu-Gosławicach i w parafii św. Jacka w Opolu, gdzie zbudował kościół z zapleczem plebanijno-katechetycznym.
Ks. prałat Piotr Kołoczek wyjechał z Miechowic do Opola na 5. rok studiów seminaryjnych i odtąd już przez całe życie kapłańskie pozostał w Opolu, z przerwą na studia specjalistyczne. Przez 2 lata pełnił posługę wikariusza w parafii katedralnej, a później pracował w kurii diecezjalnej i Sądzie Diecezji Opolskiej. Był notariuszem, wiceoficjałem i oficjałem, a także wykładowcą w WSD i Diecezjalnym Instytucie Pastoralnym.
Ks. prałat Zygmunt Nabzdyk najpierw był wikariuszem w parafii św. Barbary w Bytomiu, a następnie został mianowany prefektem Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie. Przez wiele lat był ojcem duchownym i wykładowcą w seminarium, dyrektorem Domu Studiów w Opolu, diecezjalnym ojcem duchownym i sędzią Sądu Diecezji Opolskiej.
- Rozpoczęliście swoją kapłańską posługę w trudnym okresie dla Kościoła w naszej ojczyźnie. Prymas był wtedy uwięziony, 20 kapłanów z naszej diecezji zostało wypędzonych, wysiedlone były siostry zakonne. Droga diamentowych i złotych jubilatów łatwiejsza nie była. Po krótkotrwałej odwilży ponownie ze szkół usunięto religię. Władze zakłamanego, okrutnego systemu chciały mieć kontrolę nad nauczaniem religii przy parafiach - mówił bp Paweł Stobrawa. - W tych trudnych czasach, gdy wielu poddawało się systemowi, wy - mimo gróźb i nieraz prób zastraszania - mieliście przed oczami postawę apostołów: „Trzeba bardziej słuchać Boga, aniżeli ludzi” - poskreślał biskup.
Mieszkający w Domu Księży Emerytów diamentowi jubilaci to ks. Oswald Bobrzik i ks. Hubert Mikołajec. Pierwszy był wikariuszem w parafii św. Michała w Opolu-Półwsi, św. Antoniego w Gliwicach, św. Józefa w Zabrzu, a następnie aż do przejścia na emeryturę pracował w Ciasnej, najpierw jako duszpasterz, a potem jako proboszcz. Tam przeżył pożar zabytkowego kościoła i wybudował nową świątynię.
Natomiast ks. Hubert Mikołajec, znany czytelnikom „Gościa Niedzielnego” od 1960 roku - autor „Kącika wiejskiego proboszcza” - był wikariuszem w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Opolu, św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. w Kędzierzynie-Koźlu, św. Szczepana w Brynicy, św. Anny w Zabrzu. Następnie pracował w Pawłowie jako wikariusz i potem proboszcz, a od 1985 roku do przejścia na emeryturę w 2009 roku w Zabełkowie.
W gronie złotych jubilatów są także ks. Franciszek Brzenska, który był m.in. wieloletnim proboszczem w parafii św. Jadwigi w Radoszowach, kapelanem sióstr Maryi Niepokalanej i Domu Pomocy Społecznej w Raciborzu; ks. Krzysztof Kubów, który przez 20 lat był proboszczem w parafii św. Anny w Chałupkach, a później kapelanem sióstr Maryi Niepokalanej w Branicach, a także ks. Adam Szubka, który przez ponad 41 lat był proboszczem w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bogdanowicach.
Pod koniec Eucharystii ks. Daniel Breguła, dyrektor Domu Księży Emerytów, odczytał życzenia, jakie do jubilatów skierował biskup opolski Andrzej Czaja.