- Mamy miejscowość z duszą - mówi Mateusz Stróżyk. Jej najciekawsze miejsca wskazuje 16 figurek gąsek.
- Już w poprzedniej kadencji zarządu stowarzyszenia odnowy naszej wsi zrodził się pomysł, żeby stworzyć ścieżkę edukacyjną przez Gąsiorowice. Potem przyszły podpowiedzi z urzędu gminy, od naszych mieszkańców, zrodziła się okazja zrobienia projektu i to wszystko razem zagrało tak, że powstał Szlak Gąski - mówi Mateusz Stróżyk, prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi Gąsiorowice (gm. Jemielnica).
W sobotę 10 sierpnia szlak - wyznaczany przez 16 figurek gąsek z różnorodnymi atrybutami nawiązującymi do historii wsi - został uroczyście zainaugurowany podczas festynu. W otwarciu projektu (finansowanego ze środków unijnych przez stowarzyszenie „Annaland”) wzięli udział m.in. wicemarszałek województwa Roman Kolek, wójt Jemielnicy Marcin Wycisło, mieszkańcy Gąsiorowic i okolicy.
- Te figurki mają pokazać całą historię Gasiorowic, naszą kulturę i przyrodę. Ale w ramach projektu przygotowaliśmy też dwie wystawy. Jedna to wystawa plastyczna pt. „Gąsiorowice oczyma dzieci”, a druga to zbiór 32 zdjęć z różnych epok pt. „Gąsiorowice wczoraj i dziś”. Chcemy wypromować naszą wioskę. Nie mamy np. zabytkowego kościoła, ale mamy miejscowość z duszą, z bogatą historią, którą warto pokazać. Mamy już cztery gospodarstwa agroturystyczne, a piąte właśnie powstaje. Przyjeżdża do nas wielu turystów i chcemy im pokazać, do jakiej miejscowości przyjechali. U nas można się wyciszyć, zrelaksować, odciążyć od intensywnego trybu życia, bo mamy wiele ścieżek spacerowych w lasach, są stawy (wprawdzie teraz przez suszę nie ma w nich wody), groble - mówi M. Stróżyk
Szlakowi towarzyszy ilustrowany folder-przewodnik. Od września będzie także możliwość skorzystania z usług osoby oprowadzającej po gąsiorowickim szlaku.