Nowy numer 44/2020 Archiwum

Urszula zaśpiewa dla katedry

Już od środy można kupować bilety-cegiełki na kolejny koncert charytatywny (27.10.) na rzecz renowacji opolskiego kościoła.

Urszula zaśpiewa dla katedry   Do udziału w koncercie zachęca zarówno bp Rudolf Pierskała, współorganizujący wydarzenie księża, władze Opola i przedstawicielka firmy ECO. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

- Prace remontowe trwają już kilka lat i przynoszą oczekiwany skutek - podkreślał bp Rudolf Pierskała podczas konferencji prasowej, dziękując za wsparcie i zapraszając na koncert. - To jest kościół biskupi, pierwszy w diecezji. Jest on wizytówką, ale zarazem łączy. Wszelkie uroczystości diecezjalne, ale i ogólnospołeczne sprawowane są w katedrze, dlatego musi być piękna i doceniona - dodał.

Koncert rozpocznie się w niedzielę 27. października o 18.00 w auli seminaryjnej przy ul. Drzymały 1 w Opolu. Gwiazdą będzie tym razem Urszula, która wystąpi ze swoimi największymi przebojami.

Ks. Jerzy Kostorz, współorganizator wydarzenia, podkreśla, że będzie to koncert akustyczny, klimatyczny i zapowiada dobrą zabawę dla starszej i młodszej publiczności. - A przed Urszulą wystąpi jeszcze Anna Maria Mbayo, opolanka, która zaprezentuje przeboje Czesława Niemena - mówi.

Po bilety-cegiełki o wartości 30, 40 i 60 zł można się zgłaszać od środy 2 października na portierni Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego (przy ul. Drzymały 1), na furcie opolskiej kurii oraz w kancelarii parafii katedralnej. Szczegóły na stronie www.wk.diecezja.opole.pl lub pod nr. tel. 664 477 422.

Dotychczasowe remonty katedry pochłonęły już ok. 13 mln. zł (3 mln zł to wkład własny). Całość renowacji szacuje się na ok. 30 mln zł.

Urszula zaśpiewa dla katedry   Podczas konferencji prasowej organizatorzy zapraszali na koncert, była też okazja dowiedzieć się, jak przebiega remont katedry. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

O postępie i zakresie prac opowiada ks. Waldemar Klinger.

- W tej chwili realizujemy prace wewnątrz katedry ze środków RPO WO. Natomiast np. renowację trzech filarów realizujemy aż z sześciu źródeł. Z rusztowaniami powinniśmy wyjść do końca marca przyszłego roku. Dalej zostanie jeszcze tylko podchórze, ale na to na razie nie mamy środków. Na zewnątrz trwają prace wokół prezbiterium. Równolegle trwają prace nad ruchomymi zabytkami. To potężny wysiłek - 280 tys. zł. na wszystkie stacje Drogi krzyżowej - tłumaczy.

Wspomina też o niespodziankach odkrytych podczas dotychczasowych prac: kryptach i bibliotece nad zakrystią.

- To ogromna radość odkrywać to, co 100 czy 200 lat temu było zamurowane i niewidoczne dla tylu pokoleń. My to odkrywamy i chcemy udostępnić dla pielgrzymów, opolan i wycieczkowiczów, którzy przekraczają progi tej świątyni - przyznaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama