– Trzeba promować ideę modlitwy z kapłanami, za kapłanów, o kapłanów – mówi bp Andrzej Czaja.
Sympozjum poświęcone dziełom modlitewnego wsparcia kapłanów odbywało się od 24 do 26 września w Diecezjalnym Domu Formacyjnym w Nysie. Uczestniczyło w nim kilkunastu księży z różnych diecezji.
Obecny był m.in. ks. Bogusław Nagel, opiekun krajowy Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, której przewodniczył bp Andrzej Czaja.
– Potrzebujemy modlitwy, bo i sił ubywa, nieraz zmotywowania ubywa, nieraz są różne choroby, ale też brakuje jedności, braterstwa między nami, księżmi – mówił na początku Mszy św. W homilii apelował o czujność, a także o to, by nie ulegać pokusie budowania nowego Kościoła na nasze czasy. – Trzeba przywrócić Kościołowi piękno oblicza Bożego. Jak chcemy tego dokonać? W oparciu o własne siły? Nie damy rady. Musimy się leczyć z deizmu, bo to zafałszowana wiara – podkreślał ordynariusz.
Przestrzegał, by pasterze nie prowadzili do zeświecczenia Kościoła i nie zabiegali o pieniądze, sukces i uznanie. – To ukryty egoizm, który powoduje, że pasterz nie daje swojego życia – wyjaśniał biskup. Podkreślił też, że wskazane przez niego niebezpieczeństwa i pokusy są konkretnymi intencjami do omadlania. – To spotkanie było dla nas dniami wytężonej modlitwy, refleksji, świadectwa i wymiany doświadczeń – podsumowuje ks. Janusz Iwańczuk, organizator sympozjum i moderator Diecezjalnego Dzieła Modlitwy w Intencji Kapłanów „Oremus”.
Wykład nt. „Nawrócenie pastoralne w ujęciu przykładu kapłańskiego życia świętego proboszcza z Ars” wygłosił ks. dr Robert Sadlak z WMSD w Opolu. Z kolei ks. prof. Kazimierz Dola mówił, czym powinna cechować się pogłębiona duchowość kapłana.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się