Nowy numer 49/2020 Archiwum

Nie prześpijmy chwili Jego przyjścia

Niech nadchodzące święta pomogą nam zbliżyć się do Jezusa - zachęca bp Andrzej Czaja w liście pasterskim na Boże Narodzenie.

W 4. niedzielę Adwentu w kościołach diecezji opolskiej będzie odczytywany list pasterski biskupa opolskiego na Boże Narodzenie. Zatytułowany jest "Idźmy z radością na spotkanie Pana".

"Pan Jezus dał nam wyraźnie do zrozumienia, że w naszym oczekiwaniu na Jego przyjście nie możemy być bierni i ospali. Potrzeba czujności, aby nie przespać chwili Jego przyjścia i potrzeba wielorakiego zaangażowania, aby być dobrze przygotowanym. Kościół wzywa nas też, aby wyjść Panu Jezusowi naprzeciw, podjąć trud drogi ku Niemu" - napisał bp Czaja.

Ordynariusz zachęca w tym słowie, by adwentowe wołanie "Marana tha - Przyjdź Jezu, Panie" było słowem na całe życie, a nie tylko na Adwent. "Nie możemy zlekceważyć żadnej okazji do spotkania z Panem, gdyż jest to czas łaski i wielka możliwość naszego uświęcenia. W każdym spotkaniu z Jezusem możemy, jak kiedyś Zacheusz w swoim domu, dostąpić zbawienia, czyli już na ziemi brać i mieć udział w tym, co Boże. Jest to wielkie misterium, którego pierwotnym objawieniem jest Boże Narodzenie" - podkreślił biskup.

Przytaczając słowa papieża Franciszka z listu apostolskiego Admirabile signum, zaprasza do odkrywania znaku żłóbka i dbania o to, by ciągle przyjmować Jezusa, cieszyć się Jego bliskością i miłością. Za wzór stawia nie tylko Maryję i Józefa, ale też pasterzy i mędrców. "Można powiedzieć: zmienili życie dzięki temu, że nie zmarnowali łaski Emmanuela, tajemnicy zamieszkania Boga pośród nas. Otwarli się na Boga, który ogołocił się ze swej chwały i stał się człowiekiem, i stali się Jego świadkami" - napisał ordynariusz.

W ostatniej części listu pasterskiego bp Czaja nawiązał do tematu nowego roku kościelnego "Wielka tajemnica wiary" i zachęcił do odnawiania pobożności eucharystycznej, do postawy otwarcia się na dar Jezusa, postawy ciągłego trwania przy Nim i związania z Nim życia, wszelkich pragnień i dążeń. Przypomniał, że to w Eucharystii w sposób realny i skuteczny uobecnia się pośród nas Jezus. I zaznaczył: "Dlatego Eucharystia stwarza nam wyjątkowe możliwości przyjęcia Jezusa, przeżywania Jego bliskości w ziemskim życiu, radowania się Jego obecnością i miłością".

"Niech te święta pomogą nam odbudować Boży ład świętowania niedzieli w rodzinie: modlitwa poranna ze wspólnym Anioł Pański, nabożny udział we Mszy świętej, przy obiedzie modlitwa za zmarłych, po południu udział w nabożeństwie, dziękując Bogu i wysławiając Pana, wieczorem wspólna modlitwa - powierzenie Bogu dobra rodziny i Kościoła" - zachęcił biskup opolski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama