Nowy numer 2/2021 Archiwum

Orszaki Trzech Króli znów przejdą przez miasta Opolszczyzny

Hasłem tegorocznych orszaków jest fragment popularnej kolędy: "Cuda, cuda ogłaszają".

Orszaki Trzech Króli znów przejdą przez miasta Opolszczyzny   Korony i elementy stroju w barwach danego króla pozwalają stać się częścią jego świty... Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

W uroczystość Objawienia Pańskiego, w poniedziałek 6 stycznia, Trzej Królowie ze swoimi świtami przejdą w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Nysie, Prudniku, Białej, Paczkowie oraz - po raz pierwszy - w Strzelcach Opolskich. W kilku miejscowościach uroczystości te odbędą się już dzień wcześniej.

Już w niedzielę 5 stycznia tradycyjnie w niewielkiej Ostrożnicy o 15.00 z ul. Kopidolskiej na skraju wioski ruszy barwny orszak, by na placu przy plebanii pokłonić się Świętej Rodzinie, przełamać opłatkiem i kolędować przy kawie.

Także w Obrowcu Trzej Królowie pokłonią się 5 stycznia Dziecięciu przy żywej szopce, a choć nie będzie pochodu przez wieś, nie braknie kolędowania o 15.00 w parafialnym kościele z zespołem Faustyna.

W Opolu orszak organizowany jest 8. raz. Już od 14.30 zaplanowano wspólne śpiewanie kolęd i formowanie orszaków na rynku (przed wejściem do ratusza). Uczestnicy wyruszą o 15.00, przejdą obok kościoła oo. franciszkanów na pl. Wolności, ul. Ozimską na pl. św. Jana Pawła II, gdzie odbędzie się koncert kolęd. Szczegóły o orszaku i koncercie tutaj.

Orszaki Trzech Króli znów przejdą przez miasta Opolszczyzny   Orszaki Trzech Króli znów przejdą przez opolskie miasta. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

W Kędzierzynie-Koźlu, wzorem lat poprzednich, trzy orszaki wyruszą równocześnie o godz. 14 w kierunku pl. Wolności. Pierwszy (króla Kacpra - niebieski) - z placu przed pływalnią przy al. Jana Pawła II; drugi (króla Baltazara - zielony) - od kościoła oblatów na Pogorzelcu, a trzeci (króla Melchiora - czerwony) - sprzed kościoła św. Mikołaja. Spotkają się przed starostwem, by po spotkaniu z Herodem już wspólnie podążyć do stajenki, oddać pokłon Nowonarodzonemu, a potem wspólnie ze wszystkimi uczestnikami kolędować na pl. Wolności.

W Nysie orszak ruszy o godz. 15 od kościoła Wniebowzięcia NMP (przy Rynku Solnym) na plac przed bazyliką Świętych Jakuba i Agnieszki, gdzie - jak w poprzednich latach - będą koncert i kolędowanie.

W Prudniku po Mszy św. o 11.30 przed kościołem św. Michała Archanioła uformuje się orszak, który - kolędując - przejdzie przez rynek do kościoła bonifratrów.

Orszaki Trzech Króli znów przejdą przez miasta Opolszczyzny   Kiedy już królowie ze swoimi poddanymi pokłonią się Dziecięciu, jest czas na wspólne kolędowanie. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

W Białej o 16.00 koncert w kościele parafialnym - kolędy będzie wykonywać kapela Góralska Hora z Zakopanego, zaproszona przez Gminne Centrum Kultury, a potem, po krótkim przedstawieniu, orszak przejdzie ulicami Białej do żywej szopki, gdzie przy ognisku będzie kolędowanie z chórem Seniores.

W Paczkowie orszak wyruszy o godz 14 z placu przed kościołem Matki Bożej Nieustającej Pomocy (ul. Staszica).

W Strzelcach Opolskich uczestnicy wyjdą o 14.30 sprzed kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego (os. Piastów), by - kolędując - przejść ulicami kard. Wyszyńskiego, Mickiewicza, Opolską, Powstańców Śl., Dąbrowskiego aż na Rynek. Orszak zakończy się radosnym kolędowaniem na pl. Myśliwca z Madzią Buczek z Podwórkowych Kółek Różańcowych.

Wszędzie organizatorzy zachęcają uczestników do przebrania się i założenia koron.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama