Na mapie Opola powstało Centrum Aktywizacji Społecznej.
W środowe przedpołudnie (15 stycznia) w centrum Opola, przy ul. Krakowskiej 32, odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Aktywizacji Społecznej.
- To wyjątkowe wydarzenie. Kilkanaście lat temu ul. Krakowska nie była ulicą, o jakiej marzyliśmy. Mówiono o niej "Bankowa Street", a chcieliśmy, żeby to była ulica tętniąca życiem. Podjęliśmy szereg prac i działań, które miały ul. Krakowską zrewitalizować w sensie społecznym, a nie tylko architektonicznym. Otwarcie Centrum Aktywizacji Społecznej jest swoistym zwieńczeniem tych działań, bo to ostatni etap rewitalizacji ulicy, na który zdobyliśmy dofinansowanie zewnętrzne - mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Zachwala piękne widoki na Młynówkę, które dostępne są z okien nowego gmachu, oraz bliskość niedawno otwartego Centrum Dialogu Obywatelskiego. - Bardzo zależało nam na otwarciu ul. Krakowskiej na Młynówkę i to się udało - podkreśla prezydent. - To miejsce dla wszystkich mieszkańców. Chcemy, żeby czuli się tutaj państwo jak u siebie. Tego wszystkim życzę.
Pierwsze piętro należy do seniorów. Anna Kwaśnicka /Foto GośćW budynku mieszczą się Centrum Informacyjno-Edukacyjne "Senior w Opolu" i Rada Seniorów Miasta Opola.
- Jedno piętro to królestwo seniorów, a kolejne należy do organizacji pozarządowych. Odbył się przetarg na wynajem powierzchni biurowych. Obecnie współpracujemy z 6 organizacjami: Towarzystwem Przyjaciół Opola, Fundacją "Excalibur", Fundacją "Opolskie Dziouchy", Fundacją Psychoterapii i Psychoedukacji "Intra", Opolskim Stowarzyszeniem Jazzowym i Stowarzyszeniem "Kulturalne Opole", które na parterze poprowadzi klubokawiarnię o charakterze muzycznym - opowiada Agnieszka Łukasińska, koordynator CAS.
Na ostatniej kondygnacji powstały mieszkania chronione i interwencyjne. - Są one dedykowane młodzieży, właściwie już osobom dorosłym, które stają na drodze usamodzielnienia się. Będą to mieszkania czasowe dla tych, którzy czekają na stałe wsparcie. Natomiast mieszkania interwencyjne są dla osób czy rodzin, które znajdą się w trudnej i niespodziewanej sytuacji życiowej - wyjaśnia A. Łukasińska. - Mieszkania będą przyznawane w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie i tam będą rozpatrywane napływające wnioski.
Jest tu 7 w pełni wyposażonych i autonomicznych mieszkań. 5 z nich to lokale jednopokojowe, jedno mieszkanie jest dwupokojowe, a jedno - trzypokojowe.
Wejście do Centrum Aktywizacji Społecznej. Anna Kwaśnicka /Foto Gość- Centrum Aktywizacji Społecznej będzie służyło wszystkim mieszkańcom miasta. Są tutaj sale konferencyjne i sale warsztatowe, z których może korzystać każdy - mówi wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka. - Nie mówimy tylko o samym budynku, ale też o otoczeniu tego obiektu. Zmieniła się cała przestrzeń wokół - mamy zieleń i ławeczki, na których można usiąść, mamy parkingi, mamy plac zabaw. Cieszymy się, że to miejsce wygląda inaczej.
Koszt inwestycji to 16 mln zł. Jak wyjaśnia M. Stelnicka, powstanie obiektu w części zostało sfinansowane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Miasto otrzymało ponad 11 mln zł, reszta to wkład własny.