Kryształowy Laur otrzymał Rajmund Adamietz, wśród nagrodzonych prócz przedsiębiorców i instytucji są także dwaj księża, a do grona laureatów Opolskiego Orła Księcia Jana Dobrego dołączył bp Andrzej Czaja.
To ludzie, którzy nie boją się wyzwań, stale dążą do doskonałości i sukcesu. To ludzie, którzy ceniąc swój dorobek codziennej, odpowiedzialnej pracy, mogą się przyczynić do skutecznej działalności zawodowej, naukowej bądź społecznej. Niech te ich osiągnięcia staną się dobrym wzorem do naśladowania dla innych - podkreślał Henryk Galwas, prezes zarządu Opolskiej Izby Gospodarczej na początku gali Laurów Umiejętności i Kompetencji, która po raz 20. (a była to 29. gala) odbyła się w środę 15 stycznia w Opolu.
Ciesząc się, że mimo upływu lat wciąż nie brakuje osób ani instytucji godnych wyróżnienia, członkowie kapituły przyznali kolejne Laury: 33 Srebrne, 10 złotych, 5 Platynowych oraz 1 Kryształowy.
Najwyższą nagrodę - Kryształowy Laur otrzymał Rajmund Adamietz, właściciel i prezes strzeleckiej Grupy Adamietz.
Rajmund Adamietz, laureat Kryształowego Lauru odbiera nagrodę z rąk marszałka Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość- Na początku pojechałem za granicę z bratem. Wróciłem, wybudowałem za to dom, halę, otworzyłem firmę i tak się zaczęło - mówi laureat, a wymieniając kolejne jej gałęzie podkreśla to, co wielu innych nagrodzonych: - Nie udałoby się to, gdybym nie miał dobrych ludzi, bo firma to są ludzie. Zawsze chciałem być na Śląsku, to moja ziemia i nigdy stąd nie wyjadę. Najważniejsze to dla mnie Bóg, rodzina i słowo - chciałbym, by to wróciło, że jak się powie „tak”, to znaczy „tak”, a „nie”, to „nie”, bo niestety nie każdy w biznesie jest w porządku. A przecież z tego świata nic nie weźmiemy ze sobą, tylko to, cośmy uczynili drugiemu. Uczynki ciągną nas w dół albo w górę. I jeszcze tylko sumienie każdy weźmie ze sobą - dodał.
Pięć Platynowych Laurów trafiło do: Banku Spółdzielczego w Leśnicy, Atlantis-Deweloper Sp. z o.o., Ireneusza Jakiego, prezesa zarządu WiK Opole, Szymona Ogłazy członka zarządu woj. opolskiego, oraz Wołodymira Pastuszenki, prezesa spółki FOTON.
Złote i Srebrne Laury przyznawano w bardzo różnych kategoriach, stąd wyróżnienia otrzymali nie tylko przedsiębiorcy. Np. w kategorii Pro Publico Bono Złoty Laur dostał ks. prał. Ginter Żmuda, dyrektor Wydziału Finansowo-Gospodarczego Diecezji Opolskiej, zaś Srebrny ks. Krystian Muszalik, dyrektor administracyjno-gospodarczy opolskiego seminarium. Doceniono animatorów kultury - np. Zespół Silesia z Łubnian, Krzysztofa Ligęzę, dyrygenta Młodzieżowej Orkiestry Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu, a także „ambasadorów regionu” - parabadmintonistę Bartłomieja Mroza czy nieobecnego niestety na gali Adama Małysza, od niedawna współpracującego z krapkowicką firmą Nagaba, szyjącą polskim skoczkom buty (też zresztą nagrodzoną w kategorii „udana inwestycja”). Wśród kategorii wyróżniono m.in. firmy społecznie odpowiedzialne, rodzinne, przedsiębiorcze kobiety, ale też samorządowców i różne instytucje oraz osoby przyczyniające się do rozwoju regionu.
Bp Andrzej Czaja, nowy laureat Opolskiego Orła Księcia Jana Dobrego z Henrykiem Galwasem (po lewej). Po prawej za biskupem Rajmund Adamietz, który otrzymał Kryształowy Laur. Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćSpecjalną nagrodę Opolskiego Orła Księcia Jana Dobrego otrzymał biskup opolski Andrzej Czaja. W ubiegłych latach otrzymali ją: Elżbieta Bieńkowska i prof. Marian Zembala.
W laudacji prof. Anna Pobóg-Lenartowicz, historyk z Uniwersytetu Opolskiego, wskazywała na cechy laureata, którymi są: szczerość, pracowitość, wysokie wymagania, otwarta tożsamość połączona z budowaniem jedności, prace w Komisji Nauki Wiary KEP, liczne publikacje, szczególna piecza nad rodzinami, emigrantami zarobkowymi, osobami w nieuregulowanych związkach, troska o ubogich i bezdomnych.
- Wielokrotnie byłam dumna z postawy biskupa Andrzeja Czai, zwłaszcza wtedy, gdy przyjmował rolę mediatora wśród okładających się stron, gdy mówił, że Kościół ma być apartyjny, metapolityczny i pozostawać poza wszelkimi sporami i gdy nie godził się na zamiatanie zła pod dywan - podkreślała.
Podczas gali prezydent i przewodniczący Rady Miasta Opola przyznali także tytuł Honorowego Obywatela Miasta Opola Henrykowi Galwasowi, prezesowi OIG.
Na kolejnej stronie pełna lista nagrodzonych.