Nowy Numer 16/2024 Archiwum

1963 m ku pamięci żołnierzy wyklętych

Bieg Tropem Wilczym w kilku miejscowościach w regionie, Msze św., festiwal, konkurs wiedzy - to wszystko upamiętni członków antykomunistycznego podziemia.

1963 m ku pamięci żołnierzy wyklętych   W Głubczycach bieg zaczyna się w miejscowości Królowe, gdzie ukrywał się mjr Z. Szendzielarz "Łupaszka". Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

W niedzielę, 1 marca, w dniu, który w 2011 r. został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbędzie się 8. edycja Biegu Tropem Wilczym. Dzień ten ma upamiętnić i przywrócić honor żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Stąd też dystans podstawowego biegu jest symboliczny - 1963 m nawiązują do roku, w którym zginął ostatni walczący, a potem ukrywający się Żołnierz Wyklęty, sierż. Józef Franczak ps. Lalek. Prócz tej odległości organizatorzy planują też zwykle inne, dłuższe trasy (5-10 km). Na Opolszczyźnie biegacze mogą wystartować w Głubczycach, Kluczborku, Opolu, Grodkowie, Oleśnie, Młynach (k. Praszki), Kietrzu, Raciborzu oraz po raz pierwszy w Nysie i w Prudniku-Lesie.

W większości miejscowości obowiązują zapisy (bez nich udział też jest możliwy, jednak wówczas organizatorzy nie gwarantują numeru startowego, medalu za udział itd.). Start w całej Polsce planowany jest o 12.00 (w Prudniku o 14.00 z parkingu przy sanktuarium św. Józefa, w Głubczycach-Królowe ok. 12.30, w Raciborzu o 10.00 w Arboretum Bramy Morawskiej). Szczegóły, zapisy i numery kontaktowe do koordynatorów można znaleźć na stronie http://tropemwilczym.pl/.

1963 m ku pamięci żołnierzy wyklętych   Materiały organizatora

Prócz biegu planowane są także inne wydarzenia.

Już w piątek Delegatura IPN w Opolu zaprasza na Spacer Pamięci z przewodnikiem po miejscach zbrodni komunistycznych w Opolu (wyjście o 17.00 z ul. Korfantego). Zakończy się on pokazem fabularyzowanego dokumentu "Operacja Lawina".

W sobotę od 17.00 do 20.00 w Narodowym Centrum Polskiej w Opolu odbędzie się I Opolski Festiwal Pamięci, w ramach którego zaplanowano wykład, spotkanie ze świadkami historii oraz prezentację prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Ta edycja Festiwalu poświęcona będzie postaci Aleksandra Kasaraby ps. "Kamień" - żołnierza wyklętego z Opolszczyzny (o nim szerzej w Gościu Opolskim nr 9 z 1 marca 2020). Odbędzie się ponadto koncert "Grupy Bartka" - aranżacje modlitw i pieśni partyzanckich oraz zespołu "Semper Fidelis".

W niedzielę w intencji Żołnierzy Niezłomnych odprawione będą Msze św. (o 9.45 w kościele Narodzenia NMP w Głubczycach i 12.00 u o.o. Franciszkanów w Opolu). W Opolu po Mszy św. poczty sztandarowe, goście i chętni przemaszerują w towarzystwie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia i asyście 10. Opolskiej Brygady Logistycznej na Plac Wolności przed Pomnik Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia, gdzie o 13.30 rozpocznie się apel pamięci, a potem salwa honorowa oraz przemówienia. W Głubczycach start poprzedzi o 12.30 złożenie kwiatów i część oficjalna przy pomniku mjr. Z. Szendzielarza "Łupaszki" w miejscowości Królowe.

We wtorek 3 marca odbędzie się I Rajd "Śladami zbrodni komunistycznej", czyli wycieczka edukacyjna do miejsc kaźni w Starym Grodkowie, Malerzowicach i Niemodlinie dla młodzieży z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Żołnierzy Niezłomnych w Grodkowie oraz projekcja filmu pt. "Operacja Lawina" w Domu Kultury w Grodkowie.

Zwieńczeniem obchodów upamiętniających żołnierzy antykomunistyczego podziemia będzie VI edycja Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Odbędzie się on w poniedziałek 9 marca o 16.00 w opolskim ratuszu (w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych: klasy VII i VIII, uczniowie szkół ponadpodstawowych i dorośli). Szczegóły i zapisy tutaj.

1963 m ku pamięci żołnierzy wyklętych   Materiały organizatora
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy