Co z maseczką w kościele?

Kilka wyjaśnień odnośnie do zasad związanych z obowiązkiem zasłaniania ust i nosa, obowiązujących od 16 kwietnia także w miejscach kultu religijnego.

Wyjaśnienia te są efektem konsultacji Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski z Ministerstwem Zdrowia. Wynikają z nich następujące wnioski:

Obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy gromadzących się w kościołach na liturgii i poza nią (np. w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu), a także osób posługujących (ministrantów, lektorów), którzy znajdują się podczas liturgii w prezbiterium.

Z obowiązku tego zwolniony jest tylko celebrans/celebransi ją sprawujący, ale tylko podczas jej trwania. Duchowny udający się do kościoła bądź wracający z niego, korzystający w tym czasie z przestrzeni publicznej: drogi, chodnika, placu kościelnego, a także np. przyjmujący interesantów w kancelarii parafialnej bądź zakrystii, powinien już mieć zasłonięte usta i nos.

Przy przyjmowaniu Komunii św. twarz można odsłonić w taki sposób, aby nie dotykać rękami zewnętrznej części maski (nadal obowiązuje zalecenie, by Komunię św. przyjmować na rękę).

Z maseczek ochronnych należy też korzystać podczas sprawowania sakramentu pokuty, mimo że jest on czynnością liturgiczną (przy zachowaniu innych zasad higieny wskazanych w Dekrecie Biskupa Opolskiego z 24 marca br.).

Co z maseczką w kościele?   Szczegółowe objaśnienia pojawiły się na profilu facebookowym diecezji opolskiej. https://www.facebook.com/diecezjaopolska/
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..