Opolscy diakoni święcenia kapłańskie przyjmą za miesiąc.
Dzisiaj (30 kwietnia) siedmiu diakonów, absolwentów Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu, pochodzących z parafii diecezji opolskiej (w seminarium studiują też klerycy z diecezji gliwickiej), spotkało się na osobistej rozmowie z biskupem opolskim Andrzejem Czają. Ustalona została, a właściwie podtrzymana mimo pandemii, data święceń kapłańskich. Będzie to 30 maja - sobota, wigilia uroczystości Zesłania Ducha Świętego, która jest liturgiczną datą święceń kapłańskich w diecezji opolskiej.
Potem - jak od wielu lat - był czas na spotkanie diakonów przygotowujących się do święceń kapłańskich z redakcją "Gościa Opolskiego". Ze względu na potrzebę większej przestrzeni spotkanie odbyło się w opolskiej katedrze. Diakoni, zgodnie z przepisami, mieli zasłonięte usta i nos maskami ochronnymi.
Powiedzieć, że było to dla mnie przeżycie wyjątkowe, to niewiele powiedzieć. Ci młodzi mężczyźni, którzy przychodzili na świat, gdy zaczynałem pracę w "Gościu", stojący z zamaskowanymi twarzami, zachowujący między sobą dystans na schodkach prowadzących do prezbiterium katedry podczas pozowania do zdjęcia… . Symbol czasu i wyzwań, przed jakimi stoją.
- Nie spodziewaliśmy się, że w ogóle dożyjemy takiej sytuacji, a że będziemy w niej święceni, to już w ogóle jakaś abstrakcja. Ale ufamy, że jest w tym jakiś plan w tym sensie, że Pan Bóg wyciągnie z tego dobro. To nie jest dla nas jakaś tragedia. Najtrudniejsze to może być dla naszych parafii. Ludzie często długo czekali na swojego księdza, a teraz nie będą mogli w pełni uczestniczyć w prymicjach - mówi dk. Damian Sklorz
- Z aktywnego życia jako diakoni na parafiach musieliśmy się przestawić na większe odosobnienie. Mieliśmy więcej czasu na bycie z Panem. To był inny sposób działalności. Myślę, że Pan Bóg uczył nas, że to jest coś potrzebnego - dodaje dk. Krzysztof Kurzeja.
Jak diakoni widzą Kościół po pandemii i czasie izolacji?
- Niektórzy wierni rzeczywiście mogą teraz na poprzestać na Kościele "wirtualnym". Ale w takim razie można postawić pytanie, czy oni - jeśli teraz ich nie będzie w kościele - naprawdę byli w nim wcześniej. Sytuacja koronawirusa daje okazję do teologicznego rozjaśnienia i pogłębienia takich kwestii, jak komunia duchowa czy akt żalu doskonałego (w przypadku, kiedy spowiedź nie jest możliwa). Wydaje mi się, że to będą wyzwania także dla nas - odpowiada dk. Paweł Leżuch.
Czy czas pandemii i izolacji wpłynął na rozumienie przyszłej posługi?
- Powtórzę za ks. Krzysztofem Grzywoczem, że autentyczna chrześcijańska duchowość dąży do prostoty. Że największa świętość ujawnia się tam, gdzie życie się upraszcza. Myślę, że ta sytuacja nas wszystkich zaskoczyła, ale wiele rzeczy uprościła. Dzień do dnia stał się bardzo podobny, nawet szablonowy. To otworzyło nowe przestrzenie do głębszej modlitwy, do przeżywania życia inaczej. Patrzę na ten czas jako na czas szansy. W innych latach diakoni nie mieli takiego komfortu czasowego, żeby przygotować się do święceń mając tyle czasu na modlitwę - mówi dk. P.Leżuch.
- Na początku byłem przygnębiony i zły na tę całą sytuację, bo miałem bardzo dużo planów i nadziei związanych z życiem duszpasterskim. Ale niedawno jeden z księży przypomniał mi, że jeśli chcemy rozśmieszyć Pana Boga, to powinniśmy mu powiedzieć o swoich planach. Więc tak to jest: Boży plan i nasze plany nie zawsze są takie same. Nauczyłem się w ostatnim czasie więcej dziękować. Dzięki uwielbieniu i dziękowaniu Panu Bogu możemy dostrzec coś pozytywnego, nie tylko złe rzeczy. Nie mówię, że ich nie ma. To jest dla mnie osobiste wyzwanie: nauczyć się dziękować Panu Bogu nawet za trudne sprawy, trudne chwile - mówi dk. Kamil Wocka.
Siedmiu diakonów diecezji opolskiej przygotowujących się do przyjęcia święceń kapłańskich to:
Marcin Jaśkowski z parafii św. Jana Chrzciciela w Raciborzu
Krzysztof Kurzeja z parafii Wniebowzięcia NMP w Kępnicy
Łukasz Labusga z parafii śś. Piotra i Pawła w Chróścinie Opolskiej
Paweł Leżuch z parafii Trójcy Świętej w Kujawach
Damian Sklorz z parafii św. Joachima i Anny w Dziewkowicach
Szymon Supel z parafii MB Częstochowskiej i św. Wojciecha w Grodźcu
Kamil Wocka z parafii św. Józefa Robotnika w Opolu-Wrzoskach