Będzie się mieścić w starym domu pielgrzyma wybudowanym trzysta lat temu przez fundatora kalwarii – hrabiego J. A. de Gaschin.
- Gaszynowie równolegle z budową kalwarii wybudowali tu dom pielgrzyma i karczmę. W latach 30. XX wieku hrabina von Gaschin przekazała budynek franciszkanom. Po wojnie państwo najpierw zabrało budynek franciszkanom, potem go zwróciło, a następnie trafił w ręce prywatne i przez kilkadziesiąt lat stał pusty. Udało nam się ten budynek wynająć na dłuższy czas. Tworzymy tu filię naszego Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej. Będzie to unikatowe Muzeum Krzyża Świętego - mówi Ryszard Makowiecki, właściciel i kustosz muzeum w Ligocie Dolnej.
Trwają już mocno zaawansowane prace nad adaptacją budynku na przyszłe potrzeby muzeum, a także cukierni, która się tam znajdzie. Do 11 sal na parterze i piętrze trafiają kolejne eksponaty zgromadzone przez Ryszarda Makowieckiego w ciągu wielu lat jego pasji do wyrobów i dzieł sztuki sakralnej. W muzeum znajdą się stare krzyże, obrazy i rzeźby ukrzyżowania, drogi krzyżowej, wizerunki świętych z krzyżem. - Wszystkie są stare, co najmniej z okresu sprzed II wojny światowej - mówi R. Makowiecki.
Kustosz planuje otwarcie części muzealnej w czerwcu br. Później w muzeum zostanie otwarta także cukiernia, która będzie serwowała śląskie słodkości. Przed budynkiem od strony południowej zagospodarowany zostanie taras, z którego rozpościera się szeroka panorama na południe Śląska Opolskiego. - Tutaj pielgrzymi i turyści będą mogli spokojnie usiąść, odpocząć, napawać się tym pięknym widokiem. Nie muszą koniecznie nawet wchodzić do muzeum czy do naszej cukierni. Wielu przecież pielgrzymów tradycyjnie przywozi ze sobą kawę czy herbatę w termosach i kanapki. Na tarasie będzie dla nich miejsce - tłumaczy Ryszard Makowiecki. Planowane jest także serwowanie piwa. Ale nie „byle jakiego”. - Jesteśmy po rozmowach z klasztorem cystersów w Szczyrzycu, który jest jednym z 22 klasztorów na świecie, w którym warzone jest piwo. Będą je warzyć dla nas. To piwo będzie miało własną nazwę „Anaberg” i własną etykietę z panoramą Góry Świętej Anny z dawnego obrazu - mówi. Przy muzeum ma powstać także wypożyczalnia rowerów.
Ekspozycja muzealna będzie się składała z sal tematycznych, które są w trakcie aranżacji.Jedną z sal jest np. sala Tysiąca Krzyży. W pomieszczeniu, gdzie zaprezentowane zostaną obrazy kalwarii różnych sanktuariów, będzie także wystawa dawnych, tzw. przedsoborowych ornatów.
Liczba eksponatów jeszcze nie jest ustalona, a ich lista nie jest zamknięta. Już w tej chwili ich ilość robi wrażenie. Muzeum będzie jednak systematycznie wzbogacało kolekcję, budowaną z pasją przez rodzinę Makowieckich od lat. - Jeśli np. księża proboszczowie czy osoby prywatne mają czy to stare krzyże, obrazy, czy ornaty, które niszczeją, gdzieś na strychach lub w szafach i nie wiadomo, co z nimi zrobić, chętnie przyjmiemy je w depozyt czy wypożyczymy - deklaruje kustosz muzeum.
Więcej o Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej i jego filii - Muzeum Krzyża Świętego TUTAJ.