Nowy numer 28/2020 Archiwum

Jutro przyjmą święcenia kapłańskie przejdź do galerii

Na kapłanów zostanie wyświęconych siedmiu diakonów diecezji opolskiej. Przedstawiamy kandydatów oraz miejsca święceń – w tym roku będzie ich aż sześć.

Święcenia odbędą się - jak zwykle w naszej diecezji -  w sobotę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego czyli w tym roku 30 maja. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią święcenia kapłańskie dwóch diakonów odbędą się w katedrze opolskiej (godz. 10), a pięciu będzie święconych w rodzinnych parafiach (Racibórz – Ostróg, Kępnica, Kujawy, Dziewkowice, Grodziec).

Zapytaliśmy diakonów m.in. o to, kto miał największy wpływ na powołanie kapłańskie, jego odczytanie i pójście za nim.

- Z pewnością duży wpływ miała moja rodzina oraz księża, których spotkałem w swoim życiu, a także comiesięczne czuwania modlitewne organizowane niegdyś w klasztorze Annuntiata w Raciborzu – wyjaśnił dk. Marcin Jaśkowski z parafii św. Jana Chrzciciela w Raciborzu-Ostrogu. Jest synem Edyty i Janusza, ma siostrę Izabelę i braci: Ireneusza, Krzysztofa i Janusza. Jego święcenia rozpoczną się o godz. 15 w kościele parafialnym.

- Myślę, że przede wszystkim przykład mojego proboszcza – stwierdza dk. Krzysztof Kurzeja. Jest synem Ireny i Marka, ma brata Łukasza, pochodzi z parafii Wniebowzięcia NMP w Kępnicy. W tamtejszym kościele też będzie wyświęcony (godz. 15).

Podobnie na pytanie o wpływ na powołanie odpowiada dk. Łukasz Labusga: „Rodzina i wielu oddanych swojej posłudze księży, których spotkałem”. Jest synem Lidii i Huberta, ma brata Kamila. Pochodzi z Mechnic w parafii św. Piotra i Pawła w Chróścinie Op.  Święcenia kapłańskie przyjmie w katedrze opolskiej – początek liturgii o godz. 10.

- Świadectwo autentycznego i skromnego kapłańskiego życia mojego ś.p. proboszcza z Kujaw, ks. Pawła Wróbla, wpłynęło na to, że odkryłem powołanie do kapłaństwa. Bardzo inspirował mnie jego przykład życia oparty o duchowość bł. Karola de Foucauld – wyznał dk. Paweł Leżuch z parafii w Kujawach-Zielinie. Jest synem Lucyny i Zygfryda, ma siostrę Justynę i brata Marka. Będzie wyświęcony w kościele pw. Trójcy Świętej w Kujawach (godz. 10).

- Miałem szczęście spotkać na swojej drodze wielu dobrych księży. Byli to moi proboszczowie– śp. Ks. Ernst Nozinski, obecny proboszcz ks. Norbert Wons, pochodzący z rodzinnej parafii ks. Piotr Tarlinski, licealny katecheta ks. Piotr Piontek. Na moje powołanie szczególny wpływ mieli śp. ks. E. Nozinski i ks. N. Wons – odpowiada dk. Damian Sklorz pochodzący z parafii św. Joachima i św. Anny w Dziewkowicach. Jest synem Grażyny i Krystiana, ma brata Szymona. Będzie święcony w kościele w Dziewkowicach (godz. 10).

Również dk. Szymon Supel wskazuje na przykład swoich proboszczów i katechetów, a także księży pochodzących z rodzinnej parafii w Grodźcu. Tak opowiada o jednym z nich.  - Lokalnym przykładem kapłaństwa jest dla mnie  ks. Piotr Bąk, urodzony na Kresach Wschodnich koło Lwowa. Po 1945r. osiedlił się z całą rodziną w mojej rodzinnej parafii w Grodźcu a następnie otoczony opieką ks. Wincentego Urbana, późniejszego biskupa wrocławskiego, wstępuje do seminarium we Wrocławiu. Jest on dla mnie przykładem kapłaństwa ponieważ, gdy wrócił na emeryturę do rodzinnej parafii w Grodźcu – okazał się dla mnie takim prostym, zwyczajnym człowiekiem, który z wielką miłością podchodzi do drugiego człowieka, będąc przy tym bardzo skromnym -  opisuje dk. S. Supel. Jest synem Marii i Zdzisława, ma pięcioro rodzeństwa -  siostrę Katarzynę oraz  braci: Sławomira, Lesława, Michała i Macieja. Święcenia kapłańskie przyjmie w kościele w Grodźcu (godz. 15).

- Ksiądz Proboszcz oraz rodzice – odpowiada krótko na pytanie o wpływ na powołanie kapłańskie dk. Kamil Wocka. Wzorem kapłana jest dla niego ks. Dolindo, ponieważ „pomimo przeciwności nigdy się nie poddawał i pozostawał wierny Kościołowi”. Dk. K. Wocka pochodzi z parafii św. Józefa w Opolu-Wrzoskach. Jest synem  Anny i Krzysztofa, ma siostrę Sandrę oraz braci Marcina i Daniela. Będzie święcony w katedrze opolskiej (godz. 10).

Uroczystości święceń z wszystkich miejsc będziemy relacjonować.

Szersze sylwetki siedmiu neoprezbiterów diecezji opolskiej ukażą się w Gościu Opolskim nr 23 na niedzielę 7 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama